O přátelství lidové písně a autorské hudby

24. březen 2021

Lidová píseň vypráví o minulosti, ale také inspiruje současnost. Jak si vedou hudebníci, kteří jí chtějí rozumět a rozšiřují ji o vlastní hudební náhled? Poslechněte si některé z nich.

Kontrabasisté Jiří Slavík a Marian Friedl představují skvělé hudebníky, skladatele, aranžéry. Spojuje je nejen přátelství, ale také umění hry na několik nástrojů, jazz a folklor. K materiálu lidových písní přistupují každý svou cestou. V pořadu uvádíme ukázku ze Slavíkovy Mateřštiny a Friedlovy Beskydské Odysei – autorských projektů obou nadžárnových mágů.

Magda Uhlířová spojila to staré ještě se starším. Jako virtuózní hráčka na violu da gamba spojila české a moravské lidové písně s barokním zvukem tohoto nástroje. S využitím hráčských možnosti violy da gamba a svého přirozeného a krásného hlasu nahrála album Fantazie na lidové písně.

V pořadu uvádíme také jedinečný projekt Jitky Šuranské Tři hlasy, který výborně dokládá prostupnost místního folkloru se zahraničním a naopak. Jitka Šuranská z Moravy, Irén Lovász z Maďarska, Michal Elia Kamal z Izraele, mezinárodní kapely Shum Davar a Light in Babylon. Tito účinkující si v projektu ověřili, že hudba je společným jazykem, který přenáší hranice státní i kulturní. A že všichni na světě zpíváme o tom samém, jen v jiných zvucích.

Mozaiku u nás znějící world music či autorské hudby vycházející z folkloru doplňuje v pořadu kapela Bezobratři. Během své hudební pouti putovali od živelného spojení tradičních zvuků pastýřských píšťal s lidovými písněmi k muzice více autorské. Folklor zůstal, ale jinak. Kapela dnes již neexistuje, zanechala však vzkaz o svém vývoji na třech nosičích. Z posledního alba Desátý den trní, které lze považovat za jakýsi vrchol autorské činnosti Bezobratrů, přinášíme ukázku.   

Spustit audio

Související