Maringotky i karavany. Stovky nelegálních staveb na březích Novomlýnských nádrží trápí úřady i obce

30. duben 2024 11:45

Majitelé nelegálních staveb na břehu Novomlýnských nádrží v Dolních neuspěli se snahou o změnu územního plánu obce. Ta by umožnila legalizovat načerno postavené chaty. Zastupitelé minulý týden sice úpravu dokumentu schválili, ale bez požadované změny využití pozemků. S černými stavbami mají problém i další obce kolem Novomlýnských nádrží. Jsou jich stovky a úřady většinou nezvládají zajistit jejich odstranění.

V pobřežním pásu mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem stojí desítky chat. Majitelé dvanácti z nich chtěli v územním plánu prosadit změnu využití těchto pozemků. To ale není možné, protože územím vede biokoridor a v jeho blízkosti není možné stavět.

Černé stavby na březích Novomlýnských nádrží

„I kdybychom chtěli, tak s tím stejně nic nemůžeme udělat, protože musíme respektovat Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje,“ vysvětluje nezávislá starostka Jaroslava Rajchlová. Stavební úřad by měl proto majitelům nařídit odstranění staveb, říká Rajchlová: „Bude to mimořádně nepříjemné, protože odstranit stometrový patrový zděný dům je problém.“

Černých staveb je ale v Dolních Věstonicích mnohem víc. Proč to stavební úřad v Mikulově neřeší, zdůvodňuje jeho pracovník Vojtěch Melíšek: „Je toho prostě takové množství, že se to rozběhlo a my bychom rozjeli řízení s jedním člověkem, tak bude ukazovat: Proč já, když je těch staveb tady dvě stě? Když mi tady sepíšete udání na všechny ty stavby, že to máme prošetřit a odstranit, tak se tím budeme zabývat.“

Podle Melíška na to úřad nemá dost pracovníků. „Protože je potřeba, aby se ten jeden člověk tomu věnoval trvale jeden dva roky, aby to všechno vyčistil.“

Situace v Přítlukách

Víc než 700 nelegálních staveb stojí v obci Přítluky. „Tady kdyby se něco stalo, tak by to podle mě bylo i ohrožení obyvatelstva, protože jsou tu brány a ploty. Záchranné složky nevjedou na ty pozemky soukromého majitele,“ říká o kolonii maringotek, karavanů, přístavků a různých dřevěných domků nezávislá starostka Světlana Kršková. „Podle mých informací on pronajímá zahradu za nějaký poplatek a potom je nějaký jiný nájemník, který si tady postaví tu černou stavbu.“

Stavební úřad v Podivíně, kam Přítluky spadají, ale vede řízení o odstranění nebo dodatečném povolení jen u zlomku z těchto černých staveb. Jeho vedoucí Taťána Lachetová to pro Český rozhlas odmítla komentovat. 

Černé stavby na březích Novomlýnských nádrží

Kvůli nečinnosti stavebního úřadu podala obec podnět ombudsmanovi. Ten zatím šetření neuzavřel stejně jako další šetření, ve kterém prověřuje postup Městského úřadu v Břeclavi kvůli dopadům nepovolené výstavby u Novomlýnských nádrží na životní prostředí, říká mluvčí ombudsmana Markéta Bočková: „Nepovolené stavby stojí na pozemcích náležejících do zemědělského půdního fondu. Správně by proto měly mít souhlas pro užívání zemědělské půdy k nezemědělským účelům. Otázkou je také nakládání s odpady a likvidace odpadních vod, které vznikají v nepovolených stavbách.“

Třeba v Šakvicích se problém černých staveb téměř podařilo vyřešit, i když to trvalo několik let. Vyžadovalo to spolupráci obce a stavebního úřadu v Hustopečích. „Pořád jsme dělali kontrolní prohlídky ze strany obce i stavebního úřadu, takže pochopili, že je necháme na pokoji,“ říká vedoucí hustopečského stavebního úřadu Dagmar Sedláčková. Problematiku černých staveb u novomlýnských nádrží přitom roky řešila sama, později s kolegou.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy