Znamenají změny v přijímacích zkouškách na střední školy naději pro nízkopříjmové domácnosti? Zmírní taktizování, uvádí sociolog

„Díky rozšíření počtu výběru škol na tři nemusejí žáci při výběru tolik taktizovat,“ tvrdí sociolog Daniel Prokop. Dále popisuje, že pokud by se děti z nízkopříjmových domácností dostali k výuce historie a mediální gramotnosti, nebyly by tak náchylné k dezinformacím a vznikla by z nich generace loajálnější k demokracii. „Nízkorozpočtové rodiny na demokracii rezignují,“ upozorňuje Prokop. Také mluví o psychické zátěži, která snižuje schopnost člověka racionálně uvažovat. 

Projekt Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Jan Pokorný , Daniel Prokop , zup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.