Zemanovi šlo o přeformátování našeho politického režimu, které mu nevyšlo, hodnotí deset let na Hradě politolog Balík

15. prosinec 2022

„Miloš Zeman nastupoval na Hrad s nějakou představou a v úplně jiné vládní konstelaci, než nakonec prožil velkou část svého mandátu. Politika se vyvíjela a je to teď úplně jiné, když má proti sobě vládu, která mu nakloněna ani blízká není a opírá se o většinu ve sněmovně. Jiné to bylo za Sobotkovy a Babišovy vlády, kdy s nimi v zásadě byl na jedné vlně,“ hodnotí obě funkční období hlavy státu Stanislav Balík, politolog a děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

V Osobnosti Plus dodává, že v době vlády ANO a ČSSD hrál roli vládního personalisty.

„Navíc na začátku evidentně rozehrál hru o definitivní posun našeho politického režimu směrem k poloprezidentskému. To byl ten Zemanův pokus s Rusnokovou vládou a i jeho prezidentské ,výsadky‘ na některých ministerských postech. To se mu ale nepodařilo.“

Zeman vzešel z voleb jako reprezentant nespokojené části veřejnost.
Stanislav Balík

„Tak přišla jiná etapa, která je hodně poznamenaná jeho nemocí a tím, že by asi na leccos, co by chtěl, už nemá síly. Pokud bych to měl jednoduše shrnout, tak u Zemana šlo o velkou snahu přeformátovat náš politický režim, která mu nevyšla,“ dodává.

Čtěte také

Zeman podle politologa hodně těžil z pozice prvního přímo zvoleného prezidenta, který vzešel z volby, a to navzdory tehdejší vládní většině.

„Vzešel spíš jako reprezentant nespokojené části veřejnosti, která se cítila být zklamána a podvedena polistopadovým vývojem. Na tom postavil celý svůj étos už v polovině 90. let a pak ho dokonale zužitkoval.“

„Po roce 2013 a později, když se mu podařilo něco, co bychom od něj nikdy nečekali, se stal přijatelnou variantou pro mnohé členy a voliče ODS a pro mnohé kdysi zaryté pravičáky v 90. letech. Ti teď vzhlížejí k Zemanovi a zdá se, že možná jsou součástí dědictví, které se snaží předat Andreji Babišovi.“ 

V nějakou chvíli pochopil, že nebude oblíbený všemi, a smířil se s tím.
Stanislav Balík

„Nevím, jestli to tak měl Miloš Zeman odjakživa, ale v nějakou chvíli své politické dráhy pochopil, že nebude oblíbený všemi, a smířil se s tím. Ani o to neusiloval.“ 

Podle politické teorie je téměř vždy rozdíl mezi tím, jak prezident vystupuje v prvním a jak ve druhém funkčním období.

Babiš byl trochu protivník, o kterém věděl, že si s ním může dělat, co chce.
Stanislav Balík

„Ale u Zemana si nejsem jist, jestli bych jeho změnu chování vysvětloval právě tímto. Mnohem důležitější efekt tohoto momentu je, jestli ví, že má proti sobě silného protihráče. Odhodlaného, pevného, který s ním nesouhlasí, anebo jestli si s protivníkem může pohrát.“ 

„Babiš pro něj evidentně byl možná spoluhráč, ale v roli premiéra trochu protivník, o kterém věděl, že si s ním může v zásadě dělat, co chce. A tak se vůči vládě choval skutečně neuvěřitelným způsobem,“ myslí si Balík.

Fialu Zeman považuje za silného protivníka.
Stanislav Balík

Současný premiér Petr Fiala je pro Zemana jiný protihráč. „Mám za to, že ho považuje za silného protivníka, a tak v zásadě současnou vládu, respektive premiéra, respektuje.“ 

Čtěte také

„Vzpomeňme si na Zemanova velká slova, jak někoho bude nebo nebude jmenovat do ministerské funkce. S tím, co ale u Babiše v případě ministerstva kultury dovedl do cíle, u Fialy nakonec nepochodil.“ 

„Nakonec musel popřít svá slova a jmenoval ho, byť by mu to v jeho druhém mandátu už asi mohlo být v zásadě jedno. Na druhou stranu evidentně chápal, že protivník je natolik silný, že je schopen vyvolat třeba i kompetenční žalobu – a do dějin se takto zapsat asi nechtěl,“ uzavírá Stanislav Balík. 

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu. Poslechněte si, dozvíte se víc.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Čekání na prezidenta

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.