Vladislav Chodasevič: Město rozchodu. Úvaha ruského exilového básníka o italských Benátkách

1. prosinec 2022

Hledat sebe sama, zachytit a pojmenovat stavy duše, vyjádřit napětí mezi sebou a světem. Takové je zásadní téma v poezii ruského spirituálního básníka Vladislava Chodaseviče. Promítá se i do jeho úvahy o italském městě Benátky. V podání Jiřího Ornesta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Ornest
Překlad: Petr Borkovec
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2004

Ačkoliv Vladislav Chodasevič (1886–1939) spoluvytvářel básnickou kulturu Ruska, nenašel pro své psaní porozumění v širokém okruhu čtenářů. Básnický názor si formoval v atmosféře ruského symbolismu na začátku 20. století, styl symbolistů nicméně opustil a vypracoval si způsob vlastní, s důrazem na věcnost a přesnost. Od roku 1922 žil v emigraci v Evropě, za ruský jazyk i ruskou literaturu však cítil odpovědnost. Autorem, ke kterému se vztahoval a jehož ctil, byl A.S.Puškin.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.