Vichřice předčasně ukončila trenčínský festival Pohoda
Zábava, koncerty, divadlo. Festival Pohoda, který se každoročně koná na trenčínském letišti, je znám svojí multižánrovostí i důrazem na inkluzi. Letos se ovšem festivalovým areálem přehnala větrná smršť, kvůli které byla akce předčasně zrušena.
Letiště v Trenčíně se každý rok otevře pro tisíce návštěvníků. Za jeho branami se tancuje, zpívá, ale i diskutuje o nepopulárních tématech, bolestivých situacích a lidech odsunutých na okraj společnosti. Na festival chodí mladí, staří, rodiny s dětmi i hendikepovaní lidé.
Ve čtvrtek večer zazněli první headlineři - tedy umělci, na které Pohoda lákala nejvíce. Návštěvníci se bavili na koncertě slavné muzikantky Peggy Gou, na vystoupení jedno z nejžádanějších zpěváků a skladatelů současné světové hudební scény Jamese Blakea nebo rappera Skepta.
Vedle velkým jmen byla k dispozici i malá scéna a na ní vystoupení Rómske horehronské fajNOTY, což byl taneční workshop s rodinou romskou kapelou Pokošovci.
O programu s organizátorem, zakladatelem a duší festivalu Michalem Kaščákem: “Pokud se označujeme za ostrov svobody, musíme se toto snažit i naplnit. Mám radost z toho, že Pohodu akceptují různí lidé. Náš festival má různé přesahy. Jeho podstatou je samotné umění, zábava, setkávání komunit. Samotné setkávání má různé přesahy a já jsem rád, že je máme.”
Michal Kaščák na rozhovor dorazil z pódia, kde oznamoval, že se k trenčanskému letišti blíží bouřka. V ten moment ovšem ani organizátoři, ani meteorologové, kteří na festivale monitorují počasí, nevěděli, jak silná bude.
První stan, podpíraný pouze bambusovými tyčemi, se zhroutil hned, jak se na letišti zvedl silnější vítr. V dalším staně se strach o život mísil s písní “Macejko, Macejko”. Při každém silnějším poryvu lidé uvnitř výskali, jako by to bylo součástí písně.
Na jiných místech Pohody ale taková atmosféra nebyla. Lidé byli v panice, měli záchvaty úzkosti a utíkali o život. Deja vu měla si stovka lidí, kteří se skrývali pod stanem Slovenské spořitelny, který nevydržel nápor větru. Plachta s konstrukcí padla a zůstalo pod ní několik lidí. Více Petr Fajfek: “Já jsem měl s útěkem problém. Dvakrát mě shodili na zem, sotva jsem se postavil, padla přede mne část stanu a zatarasila mi cestu. Pomáhal jsem jiným lidem dostat se ven, ale venku byl silný vítr a nebylo nic vidět.”
Už v průběhu bouřky bylo jasné, že páteční program pokračovat nebude. Po půlnoci organizátoři lidem vzkázali, že 27. ročník Pohody se ruší úplně. Meteorologové zjistili, že vítr dosahoval rychlosti přes 97 km/h. Lidé na festivalu tedy na otevřeném prostoru přežili silnou vichřici. Mnozí se sice po výzvách organizátorů šli schovat, nestihli to ale včas. Museli před bouřkou a silným větrem utíkat, a to včetně malých dětí nebo dokonce dětí v kočárcích, které často chránili i neznámí kolemjdoucí.
Související
-
Pohoda se stala nejlepším středně velkým festivalem v Evropě. Má cenu European Festival Awards 2023
Nominaci na European Festival Awards 2023 v kategorii Nejlepší středně velký festival proměnila Pohoda ve vítězství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Koudelka bude mít jako první šéf BIS třetí generálskou hvězdu. Historické povýšení čeká i šéfa rozvědky
-
‚Vy. Nevíte. Co. Znamená. Bolest.‘ Smrt a traumata se stávají pro Ukrajince trvalou součástí života
-
Pohledávka byla fiktivní, potvrdil odvolací soud. Bulovka nemusí platit 50 milionů korun za úklid
-
Černochová chce přilepšit vojákům. Platy by mohly vzrůst minimálně o zhruba 8300 korun hrubého