V jiném světě. Příběhy lidí, kterým do života vstoupila diagnóza autismus

„Umíme pracovat, nejsme k ničemu.“ Jak těžké je pro lidi s poruchou autistického spektra sehnat práci?

Diagnóza autismu znamená pro mnohé lidi s poruchou autistického spektra stigma, které je vyřazuje ze společnosti. Často musí svému okolí dokazovat, že dokážou to, co ostatní – ať už jde o práci, starost o domácnost nebo trávení volného času. Najít vhodné zaměstnání nebo zvládnout každodenní povinnosti jim pomáhají i sociální pracovníci.

„Až se všechno naučím, nikdo mi nebude říkat, že jsem k ničemu,“ svěřuje se 32letý Martin. S vedoucím služby odborného sociálního poradenství Národního ústavu pro autismus Šimonem Plecháčkem spolupracuje už tři roky, trénují spolu třeba vytírání.

Čtěte také

O tom, že má Aspergerův syndrom, mluví Martin otevřeně. „Buď to lidé vezmou, nebo ne. Už jsem byl i terčem posměchu,“ přiznává. „Už na základní škole mi nešla matematika a fyzika, spoustu souvislostí jsem nechápal. Neuměl jsem se ani vyjadřovat. Zlepšilo se to až na vysoké škole.“

Kvůli své diagnóze hůř navazuje také partnerské vztahy. Problémová pro něj bývají i setkání s rodinou přítelkyně. „Rodiny jsou zvyklé, že ostatní umí to, co ony. A pokud to neumí, začnou být nepříjemní, protivní. Holky chtějí zdravého kluka, a když se najde nějaký nezdravý, je pro ně k ničemu.“

Soukromé firmy jsou na tom lépe

Martin pracuje na plný úvazek na úřadě. Práce ho baví a s nadřízenými i kolegy má dobré vztahy. Podle Šimona Plecháčka z Národního ústavu pro autismus se ale přístup k zaměstnávání lidí se zdravotním handicapem ve státním sektoru a soukromých firmách liší – a to ve prospěch soukromého sektoru.

Umíme pracovat, když se nám to vysvětlí. Přál bych si, aby lidé pochopili, co autismus je, a aby byli trpěliví.
Martin

„Přestože se stát zavázal, že půjde příkladem, nefunguje to. Systémy jsou hodně zkostnatělé, Martin je výjimkou, která potvrzuje pravidlo,“ upozorňuje. Naopak některé firmy už program pro zaměstnávání lidí s autismem mají. Jejích potřebám přizpůsobují pracovní podmínky i přijímací řízení.

Trpělivost a pochopení

Martin zatím žije se svými rodiči, rád by se ale osamostatnil. Přál by si také, aby byla společnost k lidem s autismem tolerantnější. 

„Autismus je problém v motorických věcech a přemýšlení, ale jinak jsme normální, máme podobný výkon jako ostatní. Umíme pracovat, když se nám to vysvětlí. Přál bych si, aby lidé pochopili, co autismus je, a aby byli trpěliví.“

Příští díl seriálu V jiném světě se bude věnovat příběhu rodiny, která se kvůli autismu dostala do nepříznivé situace. Poslouchejte ve čtvrtek od 8:50.

Lidem s poruchou autistického spektra a jejich rodinám pomáhá například Konto Bariéry. Nadace jim přispívá na osobní asistence, odlehčující péči, rehabilitace, nejrůznější pomůcky a další nezbytnosti. Chcete-li také pomoci těm, jež „zaklel“ autismus, pošlete libovolnou částku na transparentní účet Konta Bariéry: 17111444/5500, variabilní symbol 999.

autoři: Lucie Korcová , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.