Tomáš Klvaňa: Politická a ekonomická rizika tendru na Dukovany

22. listopad 2023

Společnost ČEZ v současnosti vyhodnocuje nabídky na výstavbu nového reaktoru v jaderné elektrárně Dukovany, které podaly společnosti Westinghouse, EDF a KHNP. Americký Westinghouse vstupuje do tendru ve spolupráci se stavební firmou Bechtel, zatímco státní firmy francouzská EDF a jihokorejská KHNP jdou do procesu samostatně.

Před českou vládou, které se doporučení od ČEZ dostane na stůl pravděpodobně v prvním kvartále příštího roku, stojí obtížný úkol. Bude rozhodovat o projektu s minimální cenou čtvrt bilionu korun, přičemž může být ve hře i výstavba až tří dalších reaktorů, s celkovou hodnotou přesahující bilion korun.

Čtěte také

Každá z nabídek se potýká se značnými riziky. Z interní komunikace francouzské vlády s vedením EDF, která proběhla na konci minulého roku, nevyplývá přílišné sebevědomí ohledně potenciální nabídky společnosti.

Z dokumentu, který unikl, je zřejmá opatrnost francouzské vlády, která si kladla čtyři podmínky, jež odrážejí její obavy z kapacity a schopnosti francouzského jaderného průmyslu úspěšně zvládnout všechny projekty EDF – realizovat Dukovany souběžně s dalšími významnými projekty, jako jsou Hinkley Point C a Sizewell C ve Velké Británii, a přitom nezanedbat údržbu a modernizaci téměř 60 existujících reaktorů ve Francii.

Vláda proto požadovala komplexní studii, aby zajistila realistické časové harmonogramy a plány, které by neohrozily žádný z těchto projektů.

Duševní vlastnictví

Další obava se týkala modelu reaktorů EPR 1200, určených především pro francouzský export, a francouzská vláda požadovala důkladné prozkoumání jejich konkurenceschopnosti. Třetím aspektem byl rizikový profil projektu, kdy vláda vyjádřila nejistotu, zdali je EDF připravena čelit potenciálním negativním scénářům výstavby reaktoru.

Čtěte také

Poslední bod se týkal faktu, že Česká republika plánuje výstavbu čtyř nových reaktorů, ale zatím vypsala tendr jen na jeden. Z dokumentů vyplývá, že Francie tlačí na výstavbu všech čtyř reaktorů, a pokud by k tomu nedošlo, měla by EDF zvážit svou účast v tendru. Tato otázka byla předmětem diskuse s ČEZ i českou vládou.

Účast EDF v tendru naznačuje, že společnost byla schopna vládě odpovědět na všechny klíčové otázky. Avšak v jakém stavu do tendru vstupuje, zůstává otázkou.

Dále je třeba vzít v úvahu právní spory ohledně duševního vlastnictví. Jihokorejská společnost čelí žalobě od Westinghouse za údajné porušení dohod o duševním vlastnictví a exportních pravidel, což může vážně ovlivnit její schopnost účastnit se mezinárodních tendrových řízení. Tato situace by mohla způsobit právní a finanční nejistotu pro jihokorejskou firmu a vést k možným zpožděním a komplikacím v projektu.

Tomáš Klvaňa

Nabídka od americko-kanadského konsorcia Westinghouse-Bechtel také nese rizika. Jelikož jsou obě společnosti soukromé, nemají takové kapacity pro nesení rizik spojených se stavbou jaderných reaktorů, jaké mají státní podniky jako jihokorejská a francouzská firma. Soukromé společnosti jsou odkázány na vlastní finanční zdroje a musí k rizikům přistupovat opatrněji, aby neohrozily svou finanční stabilitu či pověst.

Bude zajímavé sledovat, jak se česká vláda s těmito riziky vypořádá.

Autor působí na New York University Prague

Spustit audio