Rostlinám, které postihly mrazy, bychom měli dát šanci, radí odborník

Dubnové mrazy způsobily škodu ovocným sadům a neušetřily ani některé květinové a zeleninové zahrady. Jak si poradit s poškozenými keři, trvalkami a ovocnými stromy? Ptali jsme učitele odborných zahradnických předmětů Jaroslava Palarce.

Čtěte také

„Zavadlé listy v podstatě rostlinám nevadí, jakože by z nich vytahovaly vodu, a způsobovaly schnutí té rostliny Rostlina potřebuje čas a potřebuje vodu, případně i trošku přihnojit, hlavně dusíkem. Potřebuje nějaký čas, aby obrazila znovu,“ radí Jaroslav Palarec, učitel odborných zahradnických předmětů.

„Rostliny svým vývojem asi dříve prošly nějakými takovými událostmi, v době svého fylogenetického vývoje, a mají takzvaně náhradní pupeny, říká se jim také adventivní pupeny, a z těch by měly obrazit. Já bych tedy počkal, až obrazí, a ostříhal bych potom opravdu jen ty špičky, co neobrazí,“ dodává.

V čem ještě spočívá péče o poškozené rostliny? A na co bychom neměli zapomínat při jarních pracích na zahradách? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.