Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy

Osobnosti Libereckého kraje: Spisovatel Jaroslav Rudiš

Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Alois Nebel. To je jen stručný výčet děl spisovatele, který se narodil v Turnově a studoval mimo jiné na liberecké univerzitě.

Jaroslav Rudiš, Literární čtení Brno 2002

Autor známé knižní trilogie Alois Nebel, spisovatel a také hudebník Jaroslav Rudiš je další osobností našeho kraje. Určitě si vzpomenete i na film Alois Nebel. Proslavila ho mimo jiné písnička Půlnoční v podání skupiny Umakart a Václava Neckáře. A komiks, zfilmovaný podle knižní předlohy unikátní metodou rotoskopie, slavil úspěch po celém světě.

Čtěte také

Prvotinou Jaroslav Rudiše byl román Nebe pod Berlínem. Slavil s ní úspěch, stejně jako s románem Grandhotel, inspirovaným městem Liberec a hlavně jeho dominantou, horským hotelem Ještěd. I tato kniha byla zfilmována, stejně jako novela Národní třída, která navíc získala nominaci na cenu Magnesia Litera 2014.

Jaroslav Rudiš je autorem románů, povídek, divadelních a rozhlasových her. Žije na střídačku v Lomnici nad Popelkou a Berlíně. Píše česky i německy. Jeho poslední román Winterbergova poslední cesta, psaný německy, se v současnosti překládá. Poslechnout si můžete i jeho hudební tvorbu.V projektu Kafkaband zhudebňuje spolu s Jaromírem Švejdíkem a dalšími muzikanty německé texty Franze Kafky.

V literární dílně Jaroslava Rudiše také momentálně vzniká divadelní hra Vánoce na poušti. Píše ji v tandemu se spolužákem z gymnázia Petrem Pýchou. Ten jako scénárista road movie Všechno bude slavil velké úspěchy, jeho snímek je ověnčený šesti Českými lvy.

Jaroslav Rudiš získal za svou tvorbu Poctu hejtmana v roce 2019.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.