Nespavost je nejčastější porucha spánku spojená s onemocněním covid-19, říká lékařka

21. leden 2022

Národní ústav duševního zdraví aktuálně pracuje na nové studii, která mapuje poruchy spánku v souvislosti s onemocněním covid-19. „Důvody pro vznik studie jsou dva. Tím hlavním je zmapovat, jaké spánkové poruchy nebo příznaky se přímo pojí s onemocněním covid-19. Zároveň se v druhé fázi výzkumu budeme zaměřovat i na to, jaký vliv tam hraje samotná pandemie a protipandemická opatření,” říká Tereza Dvořáková z Národního ústavu duševního zdraví.

A jaké poruchy spánku jsou zatím spojovány s onemocněním covidu-19? „Ukazuje se, že jednoznačně tou nejčastější je nespavost, a to jak krátkodobá, tak dlouhodobá. Někdy je to jenom v té akutní fázi onemocnění, ale u řady pacientů poté přetrvává týdny i měsíce. Může to být jak ve smyslu, že mají problém usnout, tak naopak, že se extrémně často budí. Potom je to celé spektrum obtíží. Je to nadměrná spavost, noční můry a nadměrně živé sny nebo i poruchy chování ve spánku,“ vysvětluje odbornice.

„Poruchy chování ve spánku mohou být mluvení ze spaní nebo gestikulace. Občas si to lidé ani neuvědomí. Buď jim to řekne okolí nebo zjistí, že v noci shazují skleničku, kterou mají vedle postele. Jsou i případy, že přímo spadnou z postele. Často je to v návaznosti na sen. Mohou předvádět to, co se jim zdá. A to znamená, že mohou klidně za spaní hrát karty, což se nám konkrétně stalo i u nás na oddělení,“ uzavírá Dvořáková.

Promítla se probíhající pandemie i do samotného obsahu snů, které se nám zdají? Poslechněte si celý rozhovor s lékařkou Terezou Dvořákovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.