Jako u moře. Objevte s Radiožurnálem nejkrásnější koupaliště v Česku

Okolo Bystřičky na Vsetínsku to žilo nočním životem. Z oblíbených zábav zbyly jen vzpomínky

Chátrající hotely, torza stánků s občerstvením a staré laminátové loďky připomínají zašlou slávu přehrady Bystřička na Vsetínsku. Ve druhé polovině minulého století na ni jezdily tisíce lidí. Do podnikových chat a do kempů přijížděli hlavně havíři z Ostravska. Na léto u Valašského moře, jak se vodní nádrži říká, vzpomínají hlavně místní.

Na pláži u půjčovny lodiček pozorujeme s pamětníkem Zbyňkem Fojtíčkem rodinu, která nastupuje do jedné ze starých odřených lodiček.

„To jsou pořád ještě ty staré laminátové pramičky, které tady doznívaly ještě koncem 80. let,“ ukazuje. Tehdy jich tady byla plná přehrada. „Bystřička byla v tu dobu opravdu velmi známá. Našli jste tady turisty, čundráky i rodiny s dětmi hlavně z Ostravska. Mnohdy tady bylo přes víkend až tři tisíce lidí,“ vzpomíná.

Čtěte také

I proto tady dohlíželi na rekreanty i strážníci. „V noci to skutečně žilo a tehdejší Sbor národní bezpečnosti měl ve svém doku i motorový člun, který byl ve výjimečných případech použit,“ říká.

Přehradu stavěli Italové

Přehrada se stavěla na začátku 20. století. Její zvláštností je, že ji stavěli Italové. „Nikdo neuměl stavět kamenné hráze jako oni,“ dodává Fojtíček. A na stavbu dohlížel i pradědeček nedávno zesnulého zpěváka a herce Františka Segrada.

„Když se podíváme na druhou stranu, kde je statek, tak tam si pronajal pokojíček, aby měl výhled na vodu. Připomínalo mu to jeho domov,“ vysvětluje.

Hotel Klenov

Nejen průtok a výšku hladiny vody přehrady, ale také dění okolo ní sledovala celý svůj život hrázná Marie Kynclová. „Žilo to tu. Na Valašské boudě, která je už zbouraná, bývaly diskotéky, bylo tu letní kino, hodně podnikových chat,“ vzpomíná.

Bystřička na Vsetínsku

V jedné z nich sedím na balkóně s jejím novým majitelem Jiřím Treznerem. „Když jsme koupili tuto chatu, tak k nám chodila na návštěvu fůra lidí, kteří říkali, že tady prožili mládí a že by se chtěli alespoň podívat. Citová vazba mnoha lidí z let 70. a 80. přetrvávala,“ vypráví.

Na Bystřičce stálo také nejluxusnější ubytovací zařízení své doby, hotel Klenov, odkud se pravidelně až do ranních hodin ozývala živá hudba. Budova dnes chátrá a z oblíbených zábav zbyly jen vzpomínky.

autoři: Gabriela Hykl , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.