Haló, pane mamut, jsme tady správně v pravěku? Vydejte se do krajiny dětství Eduarda Štorcha

V parou poháněné železniční vodárně v Ostroměři se 10. dubna roku 1878 narodil Eduard Štorch − pedagog, archeolog, spisovatel. Krajiny dětství jako by ho předurčovaly k pozdějšímu zájmu, neboť katastr jeho rodiště je jednou velkou archeologickou lokalitou s nálezy zahrnujícími období od závěrečného úseku starší doby kamenné až do novověku.

V pořadu nazvaném po slavné filmové adaptaci – Cesta do pravěku – projdeme prostorem Hořického chlumu, nejzazší hranice pravěkého osídlení s tajemnými mohylami, rondely, hradišti keltské, laténské i staroslovanské kultury. Zastavíme se ve Štorchově muzeu v Ostroměři a v Lobči i u jeho konceptu školy v přírodě. A otevřeme dobrodružné romány, po kterých nadšeně sáhlo už několik generací mladých čtenářů. Pořad připravili v Českém rozhlase Hradec Králové Eliška Pilařová a Pavel Krejčí.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.