Erik Best: Prezident a premiér Česka nepříjemně podkopávají EU a NATO

10. září 2014

Zeman se Sobotkou uplatňují ke konfliktu na Ukrajině pasivně-rezistentní politiku. To ale zrovna není v souladu s našimi spojenci.

„Prezident a premiér země, která je součástí EU a NATO, tyto instituce zevnitř podkopávají,“ myslí si americký novinář a vydavatel Erik Best.

„Třeba výrok premiéra Bohuslava Sobotky, že NATO nemůže vojensky podporovat Ukrajinu, protože by to vedlo ke třetí světové válce, není výrokem premiéra členského státu.“

Čtěte také

Rozdílné názory uvnitř Unie samozřejmě panují, hlavně v oblasti sankcí proti Rusku. Ale pokud prý Francie nesouhlasí s Německem, tak nikdo nemá ani stín pochybnosti o soudržnosti obou zemí s EU.

„Pokud ale posloucháme českého prezidenta a premiéra, pak opravdu nevíme, jestli je soudržnost opravdová.“ Navíc podle posledních výroků v tisku to vypadá, že premiér situaci na Ukrajině vůbec nerozumí. V jedné větě je prý schopen podporovat protichůdné zájmy Ruska i Ukrajiny.

Invaze, nebo občanská válka?

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Je to, co se děje na Ukrajině, ruská invaze, nebo ukrajinská občanská válka? To si podle Erika Besta musí každá země rozhodnout sama. Západ s hodnocením zatím váhá. „Jednoznačné pojmenování situace by totiž vedlo k dalším krokům. Zřejmě by státy musely zcela přerušit vztahy s Ruskem.“

Osobní názor novináře ale je, že jde o občanskou válku. Na obou stranách bojují žoldáci, obě strany mají spojence. „Myslím si, že příměřím se situace trochu uklidní. Teď je taky konečně jasné, kdo a kde stojí.“

Tisícovka ruských vojáků rozhodla

Navíc prý ukrajinský prezident Petro Porošenko pochopil, že válku s Vladimirem Putinem prohrává. „Body začal ztrácet i uvnitř své země, v Kyjevě. Musel tedy nakonec opravdu přistoupit na příměří,“ říká.

Zlomovým momentem byla i tisícovka ruských vojáků, která přišla na pomoc proruským separatistům. „Tehdy Porošenko pochopil, že vyhrát prostě nemůže.“

Jádro sporu?

Opravdu jde na Ukrajině o právo na sebeurčení národnostních menšin, nebo je jádro sporu úplně někde jinde? „Neřeknu nic nového. Za krizi může mimo jiné Západ, který začal uvažovat o rozšíření zóny prosperity, trhů pro americké zboží a vlivu na energetické zdroje na Ukrajině.“

A právě tomu se Rusko brání. „Putin rozhodně nechce, aby Ukrajina vstoupila do NATO. A také chce mít možnost vyvolat konflikt, kdykoli se mu zachce,“ dodává.

Může pokračování sankcí vyvolat další celosvětovou hospodářskou krizi? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: lup , zis , Erik Best
Spustit audio