Další velký úklid na Mount Everestu. Nepál odstraňuje odpadky a mrtvá těla z nejvyšší hory světa

9. duben 2024

V Himálaji se rozbíhá další horolezecká sezóna. A proto se také rozjíždí nový vysokohorský projekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ odstranění tun odpadků z Mount Everestu, píše server CNN.

Podle nepálské armády se v rámci Mountain Cleanup Campaign podařilo mezi lety 2019 a 2023 odstranit z nejvyšší hory věta 110 tun odpadu. V čele kampaně bude i letos stát armáda, která tuto iniciativu pořádá ve spolupráci s nadnárodní značkou Unilever.

Kromě odstranění přibližně 10 tun odpadků armáda plánuje snést z hory pět mrtvých těl. Jedná se o těla horolezců, kteří zahynuli při pokusu o zdolání nejvyššího vrcholu světa. V roce 2023 na Everestu zahynulo 12 horolezců, dalších pět je stále oficiálně nezvěstných.

V současné době většina těch, kteří se pokoušejí vystoupit na 8 849 metrů vysoký himálajský vrchol, směřuje přes Nepál. V loňském roce vydala nepálská vláda rekordních 478 povolení k výstupu na Everest. To však není celkový počet lidí, kteří se na horu vydají. Na přelidněné střeše světa se tak kromě mrtvol a exkrementů hromadí i kvanta odpadků.

Letos je to také první sezóna, kdy budou muset všichni horolezci používat vládou distribuované pytlíky na exkrementy a z vyšších horských táborů si budou odpadky nosit s sebou. „Každý lezec v průměru vyprodukuje 250 gramů exkrementů denně a stráví ve vyšších táborech dva týdny,“ řekl minulý měsíc pro CNN Diwas Pokhrel, první viceprezident Everest Summiteers Association. V roce 2024 budou mít navíc všichni na Everestu povinně sledovací čipy. Ty mohou pomoci při pátracích a záchranných misích.

Snahy o hromadné odstranění odpadků z Mount Everestu probíhají už od roku 2011. Podle sdružení Everest Summiteers má obrovský nárůst návštěvníků v posledních desetiletích vážný dopad na životní prostředí hory. Nepálská vláda také v roce 2014 zavedla zálohu pro horolezce. Tu jim vrátí, pokud z expedice přinesou do základního tábora osm kilogramů odpadků.

Spustit audio
  • Osmiproudou dálnici v Los Angeles překlene největší přechod pro divokou zvěř na světě

    10. květen 2024
    Wallis Annenberg Wildlife Crossing

    V Kalifornii se staví dosud největší bezbariérový přechod pro divokou zvěř. Wallis Annenberg Wildlife Crossing má chránit místní ekosystém a v něm žijící pumy. Zvířata tady bezpečně přejdou osmiproudou dálnici u Los Angeles. O plánovaném zvířecím přechodu informuje Good News Network.

    Po letech práce bylo vztyčení prvního vodorovného úseku 210 metrů dlouhého přechodu historickým okamžikem. Most umožní volně žijící zvěři volně přecházet přes dálnici 101 bez
    překážek a bude tak chránit mnoho místních druhů. „Všichni jsme jásali, když jeřáb spustil první betonový nosník přes dálnici,“ řekla nadšená Beth Pratt, výkonná ředitelka kalifornské Národní federace pro divokou přírodu.

    Po dokončení v roce 2026 bude Wallis Annenberg Wildlife Crossing největším koridorem pro volně žijící živočichy na světě. Ochránci přírody doufají, že pomůže obnovit zdejší ekosystém, který poničila blízkost civilizace. Přecházení některých silnic je pro zvířata tak náročné, že se mu často raději vyhnou. Pak dochází k demografické i genetické izolaci, která má z dlouhodobého hlediska zničující následky.

    Na projekt začali ochránci shromažďovat potřebných 92 milionů dolarů před osmi lety. Získali dary od více než 3000 soukromých, filantropických a firemních institucí z celého světa. Další finanční prostředky pak věnovala Nadace Wallis Annenberg

  • Kůň Caramelo přežil povodně na střeše zaplaveného domu. Dodal naději celé Brazílii

    10. květen 2024
    Brazílie povodně 2024

    Hnědý kůň přezdívaný Caramelo si získal pozornost celé Brazílie. V zemi sužované záplavami musel několik dní přečkat na úzké střeše domu obklopeného ze všech stran vodou. Zvíře se podařilo zachránit, což místním obyvatelům dodalo tolik potřebnou naději, píše AP News

    Hnědý kůň balancoval na kluzké střeše ve městě Canoas v metropolitní oblasti Porto Alegre, které je jednou z nejhůř postižených oblastí státu. Velkou část oblasti izolovaly povodně, které si už vyžádaly víc než stovku lidských obětí. V nadcházejících dnech se očekávají další deště, což vyvolává obavy, že hladina vody dál poroste.

    Záchranu Caramela natáčely z vrtulníků a vysílaly živě skoro všechny televizní stanice. Hasiči a veterináři vylezli na částečně zatopenou střechu. Koně uspali, znehybnili a pak ho umístili na nafukovací vor. Na operaci se podílely čtyři nafukovací čluny a čtyři podpůrná plavidla s hasiči, vojáky a dalšími dobrovolníky. Akci sledovala s napětím celá země.

    Influencer Felipe Neto posílal v průběhu záchranné akce aktuality svým téměř 17 milionům sledujícím na X. „Caramelo, Brazílie tě miluje!!! Můj bože, jaké štěstí,“ okomentoval úspěch záchranné akce. 

    Záchranu napjatě sledovala také manželka prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy Janja. Ta zveřejnila video, na kterém se s brazilským vůdcem dělí o dobrou zprávu. Tu mu šeptá do ucha na oficiální akci. Prezident se usmál, zvedl palec a přitiskl ji k sobě.  Caramelo se teď zotavuje ve veterinární nemocnici při univerzitě. Mariângela Allgayerová, veterinářka této instituce, na sociálních sítích uvedla, že přijel velmi dehydrovaný.

    Uvízlý kůň je jen jedním z mnoha zvířat, která se hasičům v posledních dnech podařilo zachránit. Jejich počty se odhadují téměř na dvacet tisíc. Skupiny na ochranu zvířat a dobrovolníci sdílejí na sociálních sítích snímky obtížných záchranných akcí i dojemné scény, kdy se zvířata znovu setkávají se svými majiteli. Jedno video, které se stalo virálním, ukazuje muže, který pláče uvnitř člunu a objímá své čtyři zachráněné psy.

  • Genová terapie vrátila dítěti sluch. Podle lékařů se jedná o průlom v léčbě

    9. květen 2024
    Doktor

    Lékaři vrátili sluch britskému batoleti. Genová terapie podle lékařů znamená novou éru v léčbě. Malá Opal Sandy slyší po operaci, která trvala pouhých 16 minut, téměř dokonale, píše The Guardian.

    Dívka se narodila neslyšící v důsledku sluchové neuropatie. Toto onemocnění narušuje nervové impulsy putující z vnitřního ucha do mozku a může být způsobeno vadným genem. Po infuzi obsahující funkční kopii genu, která byla provedena během krátké operace, teď 18měsíční dívka slyší téměř dokonale.

    Dívka z hrabství Oxfordshire byla léčena v nemocnici Addenbrooke's, která je součástí nadace Cambridge university hospitals. K účasti na výzkumu jsou přijímány další neslyšící děti ze Spojeného království, Španělska a USA, které budou sledovány po dobu pěti let.

    Manohar Bance, ušní chirurg a hlavní řešitel výzkumu, uvedl, že první výsledky jsou vynikající a mohly by pacienty s tímto typem hluchoty úplně vyléčit. „Naše výsledky se blíží obnovení normálního sluchu. Doufáme, že máme po desítkách let práce potenciální lék,“dodal.

    Sluchová neuropatie může být způsobena poruchou genu OTOF, který vytváří protein zvaný otoferlin. Ten umožňuje buňkám v uchu komunikovat se sluchovým nervem. Nová terapie posílá do ucha funkční kopii genu, aby se tato porucha odstranila. Podle Banceho je úspěšná operace pouhým začátkem vývoje genové terapie. „Znamená to novou éru v léčbě hluchoty,“ řekl.

    Poté, co se dívence Opal vrátil sluch, musí její rodiče řešit nové výzvy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ oblíbeným koníčkem jejich dcery je teď bouchání příbory o stůl, aby dělala co největší hluk.

  • Světové oceány trpí rekordně teplým rokem. Má to obrovský dopad na život v moři

    9. květen 2024
    Oceán

    Světové oceány v důsledku změny klimatu překonávaly v uplynulém roce každý den teplotní rekordy. Vyplývá to z analýzy BBC. Na vině jsou především emise plynů, které oteplují planetu. K ohřívání moří přispívá i přírodní jev El Niño.

    Po mnoho desetiletí vědci světové oceány v souvislosti se změnou klimatu považovali za jakousi „záchrannou brzdu“. Nejenže pohlcují přibližně čtvrtinu oxidu uhličitého, který lidé vyprodukují, ale také absorbují přibližně 90 % přebytečného tepla. V uplynulém roce se ale ukázalo, že oceány se s tímto problémem potýkají nejhůř.

    Od března 2023 začala průměrná povrchová teplota moří stále více překračovat dlouhodobý normál a v srpnu dosáhla nového rekordu. „Skutečnost, že se v některých ohledech otepluje ještě rychleji, než jsme si mysleli, je důvodem k velkým obavám,“ říká profesor Mike Meredith z British Antarctic Survey. „Jsou to signály, že pokud bude vývoj pokračovat tímto směrem, důsledky budou vážné,“ dodal.

    Podle nedávné studie má oteplování oceánů způsobené lidskou činností značný dopad na život v mořích a může dokonce měnit sezónní cyklus teplot. Pravděpodobně nejvýznamnějším důsledkem je masové bělení a odumírání korálů po celém světě. Korálové útesy jsou přitom klíčovým prvkem mořského ekosystému, kde žije přibližně čtvrtina všech druhů. „Problémem klimatických změn je, že probíhají příliš rychle na to, aby je evoluce stihla dohnat,“ říká mořská bioložka Nova Mieszkowska z Liverpoolské univerzity.

    Jedním z důležitých faktorů, který se v loňském roce podepsal na stavu moří po celém světě, byl také meteorologický jev El Niño. V jeho důsledku se na hladinu Tichého oceánu dostává teplejší voda. Vědci varují, že kromě krátkodobých dopadů oteplování větových moří budou existovat i dlouhodobé důsledky, kterým se budeme muset jako společnost přizpůsobit.

  • Ve stárnoucím Japonsku přibývá prázdných domů. Je jich už téměř devět milionů

    9. květen 2024
    Dům

    Počet prázdných domů v Japonsku, které se potýká se stále klesajícím počtem obyvatel, se vyšplhal na rekordních devět milionů. To by bohatě stačilo například pro všechny obyvatele New Yorku. O rostoucím počtu prázdných domů ve východoasijské zemi píše CNN.

    Opuštěné domy se v Japonsku nazývají „akija“. Tímto termínem tady obvykle označují opuštěné domy na venkově, ale stále častější jsou i ve velkých městech jako je Tokio a Kjóto. Podle oficiálních údajů je v současném Japonsku neobývaných dokonce 14 % všech obytných nemovitostí. Země se už teď potýká se stárnutím populace a alarmujícím poklesem počtu každoročně narozených dětí.

    Domy se často dědí z generace na generaci. S klesající porodností v Japonsku však mnoho lidí nemá dědice, kterým by je předali. Opuštěné domy ztěžují obnovu venkovských obcí a brzdí tak snahu přilákat sem mladší zájemce o alternativní životní styl. Stávají se také potenciálním nebezpečím kvůli nedostatečné údržbě a zvyšují riziko pro záchranáře v době katastrof v zemi náchylné k zemětřesením a tsunami. Juki Akijama, profesor z fakulty architektury a urbanismu na Tokijské městské univerzitě, uvedl, že „když dojde k zemětřesení nebo tsunami, existuje možnost, že prázdné domy budou blokovat evakuační trasy“. Po zemětřesení mívají úřady také problém rozhodnout, které poškozené nemovitosti mohou odstranit. Často totiž není jasné, komu patří.

    Profesor Akijama vytvořil program s umělou inteligencí, který předpovídá oblasti nejvíce ohrožené prázdnými domy. Zdůraznil, že tento problém není jenom v Japonsku – potýkají se s ním i v USA a některých zemích Evropy. Podle něj je ale situace v Japonsku, vzhledem k jeho architektonické historii a kultuře, obzvlášť tíživá. „Domy v Japonsku nemají historickou hodnotu,“ řekl. „Na rozdíl od Západu lidé obvykle neoceňují bydlení ve starých budovách. V Japonsku platí, že čím novější dům, tím vyšší je jeho cena,“ dodal.

  • Loni byla nejhorší sklizeň hroznů za posledních 62 let. Změna klimatu trápí vinaře extrémními výkyvy

    7. květen 2024
    Víno

    Podle zprávy, kterou cituje server Euronews, dosáhne celosvětová produkce vína za rok 2023 historického minima. Odborníci viní „extrémní klimatické podmínky“, včetně sucha a požárů. Podle organizace, která sdružuje 50 států a reprezentuje 75 % světových vinic, představuje klimatická změna největší výzvu, které odvětví čelí.

    Zprávu vypracovala Mezinárodní organizace pro révu a víno. Podle ní byla loni celosvětová sklizeň hroznů nejhorší od roku 1962. V některých oblastech bylo problematické příliš deštivé jaro, které způsobilo záplavy a taky rozšíření plísní. V jižní Evropě zase rostliny vinné révy trpěly nepřestávajícím suchem. Nejvíc podle zprávy utrpěla Itálie, kde produkce vína poklesla o 23 % oproti loňskému roku. Výrazný propad zaznamenalo také Španělsko, které dosáhlo nejnižší produkce od roku 1995 – oproti roku 2022 o více než 20 %.

    Odborníci varují, že pokud se okamžitě něco nezmění, mohou se pravidelná sucha stát „novým normálem“ v celém Středomoří. Pokles produkce přichází současně s informací, že spotřeba vína je nejnižší od roku 1996. A to hlavně kvůli inflaci a prudkému poklesu konzumace vína v Číně v důsledku zpomalení ekonomiky. Největšími konzumenty vína na obyvatele na světě zůstávají Portugalci, Francouzi a Italové.

  • Odpovědi k závěrečné zkoušce na TikToku? Britské školy prosí sociální sítě o větší kontrolu

    7. květen 2024
    Škola

    V Británii řeší možné podvody u maturitních zkoušek. Na sociálních sítích se teď objevují vyplněné testy a existují účty, které se je snaží prodat. Některé si podle zpravodajského serveru BBC News účtují až stovky liber. Podle zkušebních komisí nejde o oficiální testy, ale i tak vyzývají společnosti provozující sociální sítě, aby se víc snažily podvodníky zastavit.

    Společnost TikTok i Instagram uvedly, že na svých platformách prodej školních prací nepovolují a podobný obsah průběžně odstraňují. Ale i podle studentů se takové účty dají velmi snadno nalézt. „Jsou všude,“ řekl Oscar ze školy Sommonweal ve městě Swindon. „Na TikToku jsem je našel velmi snadno.“ Sherya popsala příspěvky takových účtů jako „psychologicky manipulativní“. „Cílí na lidi, kteří jsou vystresovaní ze zkoušek,“ dodala.

    Podle kvalifikační rady, která zastupuje osm největších britských zkušebních komisí, je velmi nepravděpodobné, že by na internet unikla oficiální zadání prací či testů. Pravděpodobně tak většina prodávaných testů nebude pravá. I přesto týmy analytiků zkouškových komisí prohledávají sociální sítě a nahlašují podvodné účty. Incidenty můžou ale nahlásit pouze stejným způsobem, jako kterýkoli jiný uživatel sociálních sítí. Některé účty jsou tak aktivní ještě několik dní po jejich nahlášení.

    Anglická zkušební komise Ofqual zároveň varuje, že pokud prokáže, že studenti podvádí, můžou přijít o kvalifikaci, kterou studovali. A to i v případě, že testy, které se pokusí koupit, budou falešné.

  • Jsou zrzaví kocouři více neohrožení a družní? Za jejich rozšíření možná mohou Vikingové

    7. květen 2024
    Zrzavá kočka

    Napříč Británií žijí kočky, které se tak trochu vymykají obvyklému kočičímu chování. Na rozdíl od ostatních jsou přátelštější a očividně si užívají lidskou společnost. Třeba v cambridgeské nemocnici se už několik let potuluje zrzavý kocour Henry, který si tam chodí pro pohlazení od pacientů i personálu. Kocour Nala zase leží denně na turniketech a vítá cestující na nádraží v hrabství Hertfordshire. Tyhle a další extrovertní kocoury pojí jedna věc – jsou zrzaví.

    Podle biologa a odborníka na chování koček Rogera Tabora z Brightlingsea v Esexu za jejich chování možná můžou Vikingové. Podle průzkumu, který se zaměřuje na to, jak své mazlíčky vnímají přímo majitelé koček, jsou ty šedé a mourovaté odměřené a ty se zrzavými chlupy naopak přátelštější a láskyplnější.

    Podle Tabora se rozdíl v chování koček podle barvy ještě úplně neprokázal. „Vědci se zatím shodli jen na tom, že existují určité rozdíly v povaze různých plemen – jsou třeba temperamentní Barmy, nebo klidné Peršanky.“ Dodává ale, že zrzavé kočky byly oblíbené už u Vikingů.

    První se o tom zmínil Neil B. Todd téměř před 50 lety v časopise Scientific American. Všiml si toho, že zrzavé kočky jsou rozšířené hlavně v místech, které byly v Evropě a ve Velké Británii osídleny Vikingy. Podle Tabora se Vikingům možná líbila jejich výrazná srst. „O zrzavých kočkách by se dalo říct, že mají vikingskou povahu. Jsou přátelské k lidem, se kterými vycházejí, ale nelítostné k ostatním kocourům.“ Podle dalších studií jsou taky zrzaví kocouři obecně větší než zbylé kočky. Možná za jejich společenskostí může stát i jejich velikost a z toho plynoucí nebojácnost.

  • Švýcarsko se zatím nepřipojí k unijnímu programu Copernicus. Nemá na to peníze

    6. květen 2024
    Satelit, zeměkoule, vesmír

    Švýcarsko se z finančních důvodů zatím nepřidá k programu Evropské unie pro pozorování Země Copernicus. Informovala o tom federální vláda, a to navzdory podpoře v parlamentu a dohodám s Evropskou unií. Zprávy si všímá server Euronews.

    Spolupráce na projektu by podle ministerstva financí vedla k dalším výdajům, které si teď alpská země vzhledem k napjatému rozpočtu nemůže dovolit. Budoucnost další spolupráce na unijním programu Švýcarsko posoudí v roce 2028, do té doby bude mít země přístup k některým důležitým datům zdarma.

    Aby se mohlo Švýcarsko do projektu zapojit, muselo by uzavřít bilaterální smlouvu s Evropskou unií. Tento proces země už zahájila poté, co se pro spolupráci loni vyslovil parlament. Stopku projektu teď vystavila vláda.

    Švýcarsko, které není členem Evropské unie, nemá svůj vlastní program pro pozorování Země. Po spolupráci s projektem Copernicus volají univerzity i odborníci, podle kterých kvůli tomu země zaostává v technologickém vývoji.

    Program Copernicus od roku 1998 řídí Evropská kosmická agentura zřizovaná Evropskou komisí. Vědci využívají družice a pozemní zařízení ke sledování a předpovídání stavu životního prostředí na zemi, v moři a atmosféře. Jednou z hlavních oblastí jeho výzkumu jsou klimatické změny. Copernicus poskytuje údaje potřebné ke zvládání mimořádných situací, jako jsou například záplavy nebo lesní požáry.