Čím vyspělejší společnost, tím častější výskyt dětské leukemie, říká hematolog a onkolog Starý

10. prosinec 2022

Jak se za poslední dekády změnila léčba zhoubných onemocnění krve u dětí? Hostem Studia Leonardo je koordinátor studií léčby dětí s leukemií a předseda pracovní skupiny dětské hematologie České republiky, také emeritní přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice profesor Jan Starý.

„Dětská leukemie je nejtypičtější pro velmi malé děti. Vrchol výskytu je mezi dvěma a pěti lety života, tedy jde o batolata a předškoláky, kteří nejvíc trpí leukemií,“ uvádí onkolog a hematolog.

Čtěte také

Tyto děti se většinou rodí s určitou změnou v nezralé bílé krvince, která vznikne v nitroděložním životě, tedy s určitou genetickou poruchou. „Nevíme přesně, co ji způsobuje a můžeme jen spekulovat. Ta se pak u násobně menšího počtu dětí rozvine v leukemii.“

K této prenatální změně musí přistoupit ještě další vlivy, aby dítě onemocnělo. „Myslíme si, že jsou to běžné bakteriální či virové infekce, kterými děti běžně trpí, protože si budují svůj imunitní systém, zvláště nastoupí-li do školky.“

„Možná v tom hraje i roli to, že čím vyspělejší společnost, tím častější je v ní výskyt dětské leukemie. Protože my se o naše děti staráme tak pečlivě, jsme s nimi doma, nedáváme je do kolektivu, žijí v dokonalém prostředí. Tak se jejich imunitní systém s riziky setkává později, než by měl a na to nemusí vždy zareagovat správně.“

Modelová situace leukemie je ta, že dítě přijde se zvýšenými teplotami, únavou, krvácivými projevy na kůži či na sliznicích.
Jan Starý

Lékař předpokládá, že není reálné, aby rodiče byli vůči svým dětem méně pečliví. „Ale můžeme přemýšlet o tom, zda nevytvořit nějaký koktejl bakteriálních antigenů, který bychom dětskému imunitnímu systému poskytli a tak ho naučili se lépe bránit.“

Dětská leukemie a chemoterapie

Biologie leukemie je zásadně odlišná u dětí a u dospělých. „Děti mají změny genů a chromozomů, které jsou u dospělých méně časté. Ty vedou k tomu, že dětské leukemie paradoxně velmi dobře reagují na chemoterapii. Změny u dospělých jsou spíš rezistence vůči chemoterapii.“

Čtěte také

„Modelová situace leukemie je ta, že dítě přijde se zvýšenými teplotami, únavou, krvácivými projevy na kůži či na sliznicích. Bolí ho nožičky, rameno, bolesti se střídají. Tyto časté projevy přivedou dítě k lékaři, ten udělá krevní obraz a ve většině případů jsou v krevním obraze změny, které se pak vyšetří odběrem kostní dřeně, která se ukáže jako plná nádorových buněk.“

Nádory mozku jako druhé nejčastější nádory u dětí vedou zase k neurologickým projevům. „Malé děti začnou třeba stáčet hlavu, zakopávat, u těch starších se ve škole zhorší prospěch. Děti si také stěžují na bolesti hlavy, ráno zvrací. To jsou některé z projevů nádorů mozku.“

Do 60. let děti velmi rychle umíraly, protože jejich nádor rychle postupoval, zatímco dospělí byli už úspěšně operováni nebo ozařováni.
Jan Starý

„U lymfomů se zase zvětší mízní uzlina na krku nebo děti začnou hůře dýchat, protože mají rozšířené uzliny v mezihrudí. To vše jsou varovné příznaky, které vedou k vyšetření dětí a nakonec k diagnóze,“ popisuje Starý.

Některé nádory jsou stále pro dítě rozsudkem smrti

Onkologická léčba sice významně pokročila, ale všechny typy nádorů zatím medicína zdaleka léčit neumí, připomíná lékař. „U dětí jsme ale úspěšnější než u dospělých, protože jejich nádory jsou biologicky velmi odlišné.“

Pro jiné druhy nádorů už 30 let stagnujeme a přidáváme jen jednotky procent úspěchu.
Jan Starý

„Dříve, do 60. let minulého století, děti velmi rychle umíraly, protože jejich nádor velmi rychle postupoval, zatímco dospělí byli už v této době úspěšně operováni nebo ozařováni.“

Rychlý růst dětských nádorů se ukázal být ale paradoxní výhodou pro chemoterapii, která přišla v 60. letech. „Ta zásadně změnila prognózu dětských nádorů, zatímco pro řadu nádorů dospělých to takový zázrak nebyl, protože karcinomy dospělých na chemoterapii nereagují tak dobře.“

Úspěchy se kumulují a já jsem optimista, že nádory budeme umět léčit stále lépe a lépe.
Jan Starý

Ale i u dětí, například u sarkomů, tedy nádorů kostí, a zejména pokud přijde dítě už s metastázami, tak léčba pokulhává. „Pro nádory jako leukemie tedy udělala medicína obrovský pokrok, ale pro jiné druhy nádorů už 30 let stagnujeme a přidáváme jen jednotky procent úspěchu.“

Čtěte také

„A některé druhy nádorů jsou přímo pro dítě rozsudkem smrti a i kdybychom se na hlavu postavili, tak to nezměníme,“ konstatuje onkolog.

Ten ale vidí velkou naději v molekulární genetice. „Díky ní poznáváme, proč nádor vzniká, poznáváme dráhy v buňce, které nefungují, jak by měly.“

„Velmi dobře se to daří u leukemií tak, že každou leukemii rozpitváme do detailu a pak dle analýz řídíme léčbu. V obecné rovině tedy platí, že pokrok je u většiny typů leukemie, úspěchy se kumulují a já jsem optimista, že nádory budeme umět léčit stále lépe a lépe,“ předpovídá Jan Starý.

Poslechněte si celé Studio Leonardo. Moderuje Lenka Pištěková.

autoři: Lenka Pištěková , oci
Spustit audio

Související