Zefektivnit pohyb lidí v očkovacím centru v Brně budou nově pomáhat kamery

17. únor 2021

Pohyb pacientů v očkovacím centru v Brně na výstavišti budou nově snímat kamery. Jejich instalaci tam dnes dokončují vědci ze stavební fakulty Vysokého učení technického v Brně. Díky sesbíraným datům pak bude možné určit, jak efektivně funguje očkování třeba pro jednotlivé věkové skupiny nebo kde dochází ke zdržení.

V centru je jich přesně 15 a budou zaznamenávat pobyt lidí přes jednotlivá stanoviště – od vstupní prohlídky u lékaře, přes administrativní část až po samotné očkování a odchod pacientů. Kamery pak budou měřit to, jak dlouho trvají jednotlivé procesy, jak rychle se pohybují lidé a třeba taky to, jak se bude lišit pohyb pacientů různých věkových skupin. Na základě toho by mohlo být třeba snadnější nastavovat kapacitu očkování nebo střídání směn tamního personálu.

Ochrana osobních údajů zajištěna

Kamery sice budou snímat obraz a sledovat člověka při jeho pohybu v centru, nicméně ochrana osobních údajů je zajištěná. Výsledná data, která budou vědci zveřejňovat, budou čistě statistická a nebude možné z nich nikoho identifikovat.

První data

První údaje, se kterými je možné nějakým způsobem pracovat, by mohly být dostupné už po týdnu. Ty ale spíše zatím jen ukážou, že systém funguje a je schopný zaznamenávat relevantní data. Až se očkování v centru rozjede ve větší míře – to bude pravděpodobně od začátku března – tak pak chtějí vědci data pravidelně zveřejňovat po 14 dnech.

Zajímavé pak určitě bude srovnání očkovacího procesu u různých věkových skupin. Protože vědci, ale i tamní zdravotníci předpokládají, že například senior starší 80 let se nebude pohybovat tak svižně jako třeba čtyřicátník a zároveň stráví i víc času na vstupním pohovoru s lékařem, protože má třeba i víc zdravotních komplikací.

Pomoct s fungováním dalších očkovacích center

Data není možné jen vzít a překlopit do jiného zařízení, každé centrum má svá specifika. Data by ale měla být jakýmsi návodem, jak je možné některé postupy dělat lépe nebo efektivněji.

„Pokud budeme průběžně zveřejňovat nějaká data, jiné vakcinační centrum například zjistí, že jejich vstupní prohlídka lékařem trvá dvakrát tak dlouho. Je to pro ně nějaký impuls, aby se zamysleli nad tím, jestli to mají dobře zorganizováno. Což nutně nemusí znamenat, že by to měli špatně, důležitá je ta zpětná vazba. Umožňuje to se vracet k tomu, jestli je tam prostor pro další zlepšení,“ vysvětluje vedoucí projektu Tomáš Apeltauer.

Data, která budou mít vědci k dispozici, jsou podle Apeltauera světově unikátní. Zatím nikde podobný projekt neexistuje. Kamery by měly v centru zůstat po celou dobu jeho fungování.

Spustit audio

Související