Že jsme na „covidové olympiádě“ bylo cítit na každém kroku, popisuje sportovní redaktor

17. srpen 2021

Bez diváků skončily letos letní olympijské hry v japonském Tokiu. Čeští sportovci na nich vybojovali 11 medailí. Jaká atmosféra panovala v Tokiu a jak vypadal běžný den sportovního redaktora? To prozradil v rozhovoru s Lucií Hostačnou David Nekvinda, který strávil v olympijské vesnici nejednu napínavou chvilku.

David Nekvinda, Radiožurnál Sport

„Olympiáda v Tokiu byla moje sportovní premiéra a první velká sportovní akce. Než jsem odjížděl do Japonska, tak jsem tipoval, že bychom mohli vyhrát nějakou tu medaili, ale že jich bude tolik, to mě překvapilo! Nejvíce jsem věřil Jiřímu Prskavcovi a tenistkám Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové. Tam jsem se trefil. Taky jsem měl radost, že na jižní Moravu putovalo celkem pět medailí,“ říká nadšeně David Nekvinda.

„Když jsme přiletěli do Tokia, tak jsme si museli stáhnout aplikaci, do které jsme doplňovali každý den údaje – teplotu, zda nemáme příznaky a podobně. Na letišti jsme snad devětkrát ukazovali pas, testovali nás a pak jsme hodiny čekali na výsledky. Japonci byli v tomto velmi pečliví a přísní,“ popisuje covidová pravidla Nekvinda.

Ve sportovní redakci na olympiádě pracovalo celkem třináct rozhlasáků (jedenáct redaktorů a dva technici), natáčeli rozhovory a mapovali sportovní výkony. „Se sportovci jsme se nesměli potkávat, to bylo zakázané. Osobně jsme s nimi přicházeli do kontaktu jen pár minut po závodech při oficiálních rozhovorech – mluvit jsme spolu mohli na vzdálenost dvou metrů. Poplácat se s nimi po ramenou, tak to nešlo.“

Olympijská kolekce

Oblečení českých sportovců se podle Nekvindy povedlo. Sportovci byli oblečeni do modrotisku a bílých kalhot. „Vypadalo to moc hezky a mělo to úspěch i u Japonců. My ‚sporťáci‘ jsme nosili olympijská trička a Japonci z nich byli nadšení – hlavně proto, že jsme na nich měli napsané v japonských znacích, že jsme z České republiky.“

Jak hodnotí David Nekvinda zahajovací a závěrečný ceremoniál? Držel v ruce nějakou medaili? Poslechněte si záznam rozhovoru s Lucií Hostačnou.

autor: Lucie Hostačná | zdroj:
Spustit audio

Související