Závod milionářů Gumball 3000 projíždí Moravou bez větších potíží

23. květen 2013

Luxusní vozy z nelegálního závodu Gumball 3000 míří přes Moravu do Vídně. Na naše území dorazili první účastníci kolem třetí odpoledne z Polska přes hraniční přechod v Chotěbuzi. Někteří jezdci si vybrali trasu po dálnici D1. V pohotovosti je policie, která jejich závod monitoruje.

V Olomouckém kraji policisté hlídali celý zhruba 70 kilometrů dlouhý úsek dálnice D1. Na trase měli statické hlídky s radary, dálnicí projížděly i policejní passaty.

Ředitel celorepublikové dopravní policie Tomáš Lerch Českému rozhlasu po 21. hodině řekl, že jeho podřízení dosud zaznamenali asi dvě desítky přestupků ze strany účastníků závodu.

„Přičemž se jednalo o přestupky spočívající v překročení nejvyšší dovolené rychlosti a jízdy bez dálniční známky. Až na jeden byly všechny přestupky řešeny v blokovém řízení.“

„To znamená, byly to ty přestupky, u kterých bylo zjištěno porušení buď do 30 kilometrů anebo do 50 kilometrů, pokud se bavíme o jízdě mimo obec. V jednom případě se jednalo o vyšší rychlost a tady policisté přistoupili k uložení kauce,“ informoval šéf dopravní policie.

„Ti řidiči na místě zaplatili stanovené pokuty, popřípadě si zakoupili chybějící dálniční známku a mohli tedy pokračovat dále v jízdě,“ sdělila Českému rozhlasu mluvčí ředitelství police Moravskoslezského kraje Soňa Štětínská a doplnila:

„Tyto dopravní přestupky zaznamenávají moravskoslezští policisté běžně, každý den.“ Žádné mimořádné události v silniční dopravě policisté v souvislosti s touto akcí podle ní nezaregistrovali.

Území České republiky účastníci závodu opouštějí na hraničním přechodu do Rakouska v Mikulově, jejich plynulý odjezd monitorují tři policejní hlídky. V pohotovosti je i policejní passat, ten ale zatím nemusel vůbec zasahovat.

Večer tam policie zastavila také známého amerického herce Davida Hasselhoffa, s nímž se vyfotily desítky fanoušků. Policisté v Mikulově zůstanou nejméně do půlnoci, očekávají totiž příjezd ještě dalších asi 60 vozů, které projely kolem 20. hodiny Ostravou.

Světová přehlídka nejrychlejších a nejluxusnějších vozů se jede letos po patnácté. Letos měla mít zastávku i na brněnském Masarykově okruhu, nakonec ale přes Českou republiku jen projíždí.

Majitelé luxusních vozů odstartovali v sobotu z Kodaně a skončí v Monte Carlu. Jen za možnost vyjet v rámci kontroverzního závodu zaplatili v přepočtu víc než milion korun.

Mapka trasy nelegálního závodu luxusních aut Gumball 3000

Zvětšit mapu
autoři: Vladan Dokoupil , zem , mta , Štěpánka Kadlečková
Spustit audio