Zapečená treska se zeleninou. Zdravé jídlo, které pohladí vaše chuťové pohárky a potěší také oči
Treska se řadí mezi vůbec nejchutnější mořské ryby. Svědčí o tom i fakt, že jen v Británii se jí sní ročně kolem 136 miliónů porcí. Kulinářské možnosti této ryby objevili lidé už před mnoha staletími, neboť treska byla takříkajíc víceúčelová. Mohla se totiž uvařit nejen čerstvá. Po usušení se dala uchovat také pro období, kdy drsné klimatické podmínky lov ryb znemožnily.
Pět lahodných důvodů pro tresku:
* Treska má delikátní chuť sama o sobě, není nutné ji příliš kořenit. Stačí kvalitní olivový olej, mořská sůl a čerstvé bylinky.
* Dobře přijímá i marinády. Výtečná je pečená v nálevu z olivového oleje, citrónové šťávy, hrubě mleté soli a drceného pepře, v němž se předem nechala 4 hodiny rozležet.
* Její pevné maso se hodí k restování. Delikátní a přitom rychlé je pouhé usmažení tresčích filetů na másle.
* Treska je i velmi lahodná zapečená, ať už jen s bramborami, nebo se zeleninou a smetanou.
* Stranou nezůstávají ani její jikry. Vařené se smaží i grilují, uzené ochutí pikantní přílohové omáčky.
Suroviny:
800 g tresky, sůl, mletý černý pepř, 1 citron, 100 g másla, 1 malá cibule, 1 červená paprika, 1 žlutá paprika, 1 malá cuketa, 50 g černých oliv, 1 rajče, 150 ml smetany, 100 g tvrdého sýra, 3 lžíce strouhanky, 1 lžíce nasekané petrželky
Postup:
Filety z tresky očistíme a přepůlíme. Osolíme je, opepříme a pokapeme citronovou šťávou. Pak je zprudka opečeme po obou stranách na třetině másla.
Na části zbylého másla osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostičky nakrájené papriky, cuketu, olivy a rajče. Vše zalijeme smetanou. Ochutíme solí, pepřem a krátce povaříme.
Sýr nastrouháme a promícháme se strouhankou a nadrobno nasekanou petrželkou.
Rybu i s výpekem přendáme do zapékací mísy. Jednotlivé porce pokryjeme připravenou zeleninovou směsí, posypeme strouhankou se sýrem a poklademe zbylým máslem. Pečeme při 200 °C asi 10-15 minut. Podáváme s těstovinami nebo bramborami.
Treska obecná je mořská ryba z čeledi treskovitých, která může dorůstat velikosti až 2 metry a hmotnosti až 90 kilogramů. Jde o silnou a mohutnou rybu, která žije v hejnech.
Obývá chladné vody mírného pásma v severních oblastech Atlantského oceánu, v oblastech se silným rybolovem, který v některých místech silně zdecimoval její přirozenou populaci. Jedná se o hospodářsky nejvýznamnější mořskou rybu, která je hojně lovena.
Dříve se předpokládalo, že její hejna jsou nevyčerpatelná, ale v průběhu let její populace rapidně prořídla. V současnosti probíhají snahy o stabilizaci populací a o trvale udržitelný rybolov.
Související
-
Pečený pstruh s řapíkatým celerem v alobalu. Pikantní chuť noblesní ryby s velmi jemným masem
Zveme vás do naší rozhlasové kuchyně. Dnes si společně upečeme pstruha. A nejlépe chutná určitě ten, kterého si sami vylovíte. Už na to dokonce existují speciální farmy.
-
Rybí karbanátky. Tradiční maďarský předkrm podávaný již v 17. století
Rybí karbanátky jsou tradičním maďarským předkrmem podávaným již v 17. století, a jak je vidět, svou popularitu si udržel. Zkuste vyměnit českou klasiku za maďarskou.
-
Chybí nám jód! Ryba by měla být součástí našeho jídelníčku minimálně dvakrát za týden
Ing. Lucie Dohnalová v naší radioporadně. Téma: konzumace ryb a potravin, které obsahují jód. Prospěšnost koenzymu Q10. Stále malo Čechů zařazuje do jídelníčku ryby,.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.