Zaměstnanci Národního divadla Brno protestují proti uzavření Janáčkovy opery

11. říjen 2011
Protestující divadelníci na zasedání brněnského zastupitelstva

Desítky umělců a dalších pracovníků scény se dnes na úvod zasedání městského zastupitelstva ozvaly proti úsporám, propouštění a možnému uzavření Janáčkova divadla. Bojí se, že se kvůli tomu rozpadne špičkový operní soubor, který tam působí.

Divadlo potřebuje opravu a magistrát proto zvažuje, že budovu až na rok uzavře. Zatím se Janáčkovo divadlo opravovalo po etapách vždy během divadelních prázdnin.

Umělci žádají, aby to tak pokračovalo i nadále, případně aby jim bylo nabídnuto náhradní místo působení. „Roční odstávka souboru může přinést velké škody,“ míní operní pěvkyně Jitka Zerhauová.

Roční odstávka souboru může podle umělců napáchat velké škody

Ředitel brněnského Národního divadla Daniel Dvořák by uvítal, kdyby se město rozhodlo pro některou z variant oprav co nejdříve. „Čím dříve to rozhodnutí padne, tím lépe,“ dodal Dvořák.

Janáčkovo divadlo v Brně

Brno zatím investovalo do postupných oprav Janáčkova divadla asi půl miliardy korun. Zatím není jasné, kdy radní rozhodnou o dalším postupu.

Postoj radních však naznačil primátor Roman Onderka když řekl, že pokud se nezačne divadlo brzy opravovat, "spadne městu na hlavu".

Kvůli škrtům radnice už přišlo v divadle o práci padesát lidí ze šesti set. Primátor Roman Onderka jim odpověděl, že jsou úspory nutnou realitou. Brno totiž kvůli krizi vybírá na daních oproti minulosti o stamiliony korun ročně méně a přišlo i o jiné příjmy.

autor:Vladan Dokoupil