Zájemci o výuku češtiny do Brna letos nezavítají. Lektoři pro cizince připravili on-line kurzy

5. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výuka češtiny pro cizince

Kvůli pandemii koronaviru se letos organizátoři rozhodli zrušit Letní školu slovanských studií v Brně. O tradiční prázdninovou výuku češtiny ale cizinci úplně nepřišli. Tým lektorů z Masarykovy univerzity pro ně připravil individuální on-line kurzy. Místo v učebnách se tak zájemci poprvé zdokonalují v češtině u obrazovek počítačů.

„Řekni mi, co teď probíhá v Salzburgu?“ „Začíná festival s divadlem a s koncerty…“ Lektorka Lea Vyskočilová sedí před počítačem na Filozofické fakultě v Brně. Rakušanka Astrid zase u sebe doma poblíž Salzburgu. Češtinu se společně učí zhruba rok. Nejprve Astrid strávila dva semestry v Brně, teď ve výuce pokračuje díky on-line kurzu.

Jazyková bariéra

„Mám známé, kteří bydlí v Česku. Často mě navštěvují, ale byl problém, že jsem jim vůbec nic nerozuměla,“ vysvětluje Astrid hlavní důvod, proč se rozhodla naučit česky. Kromě Rakušanky mají lektoři na starost dalších 40 cizinců z 27 zemí po celém světě.

Nechybějí zájemci z Japonska, Kolumbie nebo Saudské Arábie. Každý z účastníků si může vybrat nejenom náplň kurzu, ale také čas, ve kterém se s lektorem bude potkávat. Jak přiznává ředitelka Letní školy slovanských studií Eva Rusinová, organizace je kvůli tomu letos opravdu náročná.

„Je to téměř o sto procent více práce. My jim dáváme možnost výběru úplně všechno. Učíme studenty z celého světa, tak se musíme pohybovat i v rámci časových pásem, takže některá výuka musí začít velice brzy nebo zase končíme velice pozdě večer.“

Osobní setkání

Pro několik cizinců, kteří zůstali v Česku, se navíc organizátoři rozhodli nachystat také běžnou výuku přímo v učebnách. Na osobní setkání s lektorkou dorazil například Dirk Grobler z jižní Afriky. „Moje manželka je Češka. Budu bydlet od září v Praze a chci umět komunikovat s dalšími lidmi.“

Dirk i Astrid zatím nejvíce bojují se skloňováním. Obtíže jim ale působí také další gramatické tvary. „Koncovky, předpony sloves, dokonavá, nedokonavá slovesa. To jsou potom takové ty trvalejší problémy, které je potřeba v tom jazyce zvládnout,“ dodává Vyskočilová.

On-line výuka češtiny pro cizince potrvá v Brně až do konce září.

Spustit audio

Související