Zahraniční zkušenost mě vybavila bezprostředností, říká operní pěvec Michal Marhold

5. květen 2022

Operní pěvec Michal Marhold vystudoval na konzervatoři a na JAMU v Brně zpěv a dirigování. Na kontě má mnoho obtížných rolí a je vyhledávaným interpretem velkých rolí Mozartových oper.

„Dirigování už jsem trochu pověsil na hřebík, tak jsem se rozhodl dělat jen operní zpěv – vždycky jsem chtěl stát především na jevišti než v orchestru. Nicméně to dirigování si stále nechávám jako zadní vrátka,” svěřuje se Michal Marhold a dodává, že dirigent s pěveckým vzděláním je ojedinělá věc.

„V opeře nám nejsou kvůli hlubšímu hlasu připisovány kladné postavy. Nejvíc bych si užíval roli vrahouna a vždycky jsem si přál zahrát ve filmu drogového dealera,” směje se operní zpěvák, kterého zná publikum ve Švýcarsku, Německu i Rakousku. Od opery si rád odskočí i do jiného žánru, láká ho i činoherní herectví.

„Asi nejvíc mě zahraniční zkušenost vybavila jakousi pohotovostí a bezprostředností, protože tam jsou požadavky na pěvce mnohem větší. Tam musíte být hlavně stoprocentní činoherní herec, i když jste součástí opery. A tak jsem se musel více odosobnit od klasické opery a napnout síly do herectví.”

V jaké roli ho diváci uvidí na prknech Národního divadla v příštím roce? A jak vzpomíná na Pucciniho Bohému, kde si zahrál transvestitu? O tom si poslechněte v Apetýtu s Lucií Hostačnou.

autoři: Lucie Hostačná , lop
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová