Začala vlaková výluka mezi Valticemi a Mikulovem, potrvá pět měsíců

Dopravu na trati mezi Břeclaví a Znojmem ode dneška opět komplikuje výluka. Po loňské rekonstrukci úseku Boří les-Valtice teď správci železnic pokračují úsekem Valtice - Mikulov.

Na trati Břeclav - Znojmo v úseku mezi Mikulovem a Valticemi dnes začala pětiměsíční výluka. Cestující musí přesednout na autobusy náhradní dopravy. Správa železniční dopravní cesty tam za víc než jednu miliardu korun opraví koleje, přejezdy a nástupiště.

Místo vlaků přepraví cestující autobusy s označením xS8 a budou to vlastně dvě linky. Jedna pojede z Břeclavi přes Boří les, Valtice-město, Valtice, Sedlec u Mikulova, Mikulov a dále přes Březí a Dobré Pole do Novosedel a zpět. Druhá linka bude končit už v Mikulově.

Tento stav bude trvat do pátku 13. dubna, kdy se na trať v úseku  Břeclav - Valtice některé vlaky vrátí.

Náhradní dopravou bude možné přepravovat i kola, ale tato služba bude po celou dobu výluky omezená.

Podobně jako loni při rekonstrukci úseku Valtice - Boří les budou jezdit autobusy s přívěsným vozem nebo nákladní auta, která kola naloží. Jejich kapacita ale bude omezená, takže větší skupiny cyklistů, zvlášť o svátcích a o prázdninách by si měly přepravu kol předem objednat.

Úpravy zrychlí vlaky na trati

V březnu stavbaři začali s přípravou staveniště a vykáceli keře a stromy, které okolo trati nemají být. Ode dneška do začátku října potrvá úplná výluka, aby mohli železničáři opravit asi dvanáct kilometrů kolejí včetně tří mostů a patnácti propustků. Do stavby zahrnuli také rekonstrukce přejezdů.

Díky tomu se rychlost vlaků zvýší až na 120 kilometrů za hodinu. Doba jízdy se tím zkrátí o několik minut. Úpravy zabezpečovacího zařízení umožní dálkové ovládání stanic Boří Les, Valtice, Sedlec na Moravě a Mikulov na Moravě. Nově tak na nich nebudou potřeba výpravčí.

V Sedleci se přesune vlaková zastávka

Změna čeká i cestující ze Sedlece u Mikulova, kde se zastávka posune asi o 150 metrů od stávající polohy blíž k centru vsi. Nově bude mít stanice dvě dopravní koleje.

Naopak v Mikulově se kolejiště zredukuje. Prodlouží se první a třetí kolej ve směru na Znojmo a vznikne nové nástupiště. Jak v Sedleci, tak v Mikulově budou nástupní hrany půl metru nad kolejnicemi, takže nástup a výstup z vlaku bude pohodlnější.

V Mikulově plánuje Správa železnic ve spolupráci s městem také celkovou rekonstrukci samotné výpravní budovy. Letos by měl vzniknout projekt stavby, stavební práce by pak měly začít napřesrok. Obnova nádraží bude stát přibližně pětadvacet milionů korun.

Spustit audio
autor: gaj

Související