Za výměnou embryí nebyla systémová chyba, ale selhání jednotlivce, odhalila kontrola

27. únor 2017

Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na klinice v Brně zřejmě byla chyba jednotlivce. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ani jedna z kontrol neprokázala, že by za loňskou záměnu embryí mohla systémová chyba. Mluvčí lékového ústavu Lucie Přinesdomová Radiožurnálu řekla, že zatím není jasné, jestli ústav brněnské klinice udělí nějakou pokutu. Vyšetřování totiž ještě pokračuje.

„Pokud by byla z naší strany uložena nějaká sankce, tak bude uložena směrem k tomu zařízení jako takovému. V tuto chvíli jen můžeme konstatovat, že k žádnému závažnému porušení zákona o lidských tkáních a buňkách nedošlo,“ uvedla Přinesdomová.

Na záměnu embryí u dvou cizinek při umělém oplodnění upozornilo samo vedení brněnské kliniky loni v prosinci. Státní ústav pro kontrolu léčiv se od té doby případem zabývá. Lékový ústav zároveň uvedl, že záměnu embryí v Česku vyšetřuje vůbec poprvé.

Ročně se v Česku narodí přes 5000 dětí s pomocí asistované reprodukce. Brněnská klinika Reprofit, kterou vlastní společnost FutureLife, je součástí investičního fondu Hartenberg. Ten spadá pod firmu SynBiol, dříve patřící vicepremiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů.

autor: rok
Spustit audio