Za dobrovolnickou práci v Gruzii získal Marek Vařeka titul. „Ale barone mi určitě neříkejte,“ směje se
Marek Vařeka je spisovatel, historik a také kurátor v Masarykově muzeu v Hodoníně. V rozhovoru přiblíží, proč ho zajímá rod Lichtensteinů. Jaké příběhy jsou s nimi spojené? Popíše i životní etapu, kterak se dostal k vědě a k historii. Jak hodnotí období svého života, kdy po studiu nemohl najít práci a živil se jako montér oken? A jak je to s nobilitací a následnou dědičnosti titulu? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Odlitek ruky Charlotty Masarykové jsem si vezla v batůžku, přiznává ředitelka Masarykova muzea
Historička Irena Chovančíková je ředitelkou Masarykova muzea v Hodoníně, které letos slaví sto let od svého vzniku. Co se chystá v muzeu (nejen) ke stoletému výročí?
-
Šlechtický rod Podstatských-Lichtensteinů si pro poslední odpočinek vybral kostel ve Velkém Újezdě
Podstatští z Prusinovic jsou starý moravský šlechtický rod. Přestože vlastnili zámky v Telči a Velkém Meziříčí, ke svému odpočinku si zvolili Velký Újezd na Olomoucku.
-
Petr Vachůt a Ctibor Ostrý: Archeologické nálezy jsou němé. Historici nám je pomáhají rozmluvit
Archeolog Petr Vachůt společně s historikem Ctiborem Ostrým byli součástí týmu, který určil přesnou polohu hrobky královny Elišky Rejčky v brněnské bazilice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.