Z Pohořelic až k rakouským hranicím. Plán na dostavbu dálnice D52 dostal souhlasné stanovisko EIA

21. červenec 2025 14:30

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko EIA pro dostavbu dálnice D52. 23kilometrový úsek by měl pokračovat z Pohořelic a vést k Mikulovu, k hranici s Rakouskem. První úsek by chtěli silničáři začít stavět na konci příštího roku.

Dostavba dalšího úseku dálnice D52 dostala souhlasné stanovisko EIA, což je klíčový krok pro zahájení celé stavby. Vydalo ho ministerstvo životního prostředí. Znamená to, že už nejsou překážky v podobě negativních posudků na vliv stavby na životní prostředí. Ředitelství silnic a dálnic tak může pokračovat v získávání potřebných stavebních povolení. Prakticky se tak otevřela cesta k tomu, aby se začalo stavět koncem příštího roku. Teď bude ŘSD usilovat o společné stavební povolení.

Kde se začne stavět nejdřív?

Dostavba dálnice D52 je rozplánovaná do tří etap. Jako první by měli začít dělníci stavět úsek od Novomlýnských nádrží směrem k rakouským hranicím. To by měli začít na konci příštího roku. Navázat chtějí v roce 2027 stavbou úseku z Pohořelic, kde dosud D52 končí, a přivést ji k Novomlýnským nádržím.

Jako nejnáročnější vidí silničáři výstavbu samotného převedení dopravy přes vodní nádrže. U tohoto úseku se silničáři stále rozhodují, zda dálnici vybudují jako přísyp na stávající silnici, která přes vodu vede, nebo zda postaví nový viadukt.

Celá dálnice až k rakouským hranicím by měla být kompletně dostavěná do roku 2032. Podle Radka Mátla jsou odhadované náklady na stavbu zhruba 10 miliard korun.

Spustit audio