Web Pečuj doma nabízí unikátní vyhledávač služeb pro ty, kdo se v domácím prostředí starají o nemocné a seniory

27. červen 2020

Diakonie Českobratrské církve evangelické se v rámci projektu Pečuj doma už sedm let věnuje podpoře lidí, kteří se v domácím prostředí věnují péči o seniory nebo osoby se zdravotním postižením. Bezplatně jim nabízí vzdělávací kurzy, poradenství, publikace i telefonickou linku. Před několika dny navíc na webu spustila unikátní vyhledávač služeb, které mohou laickým pečujícím pomoci v jejich práci.

Podle odhadů pracovníků Diakonie se zhruba jeden milion obyvatel Česka významně věnuje péči o své blízké v domácím prostředí. V této situaci se lidé mnohdy ocitnou náhle a nečekaně a nejsou na ni připraveni. Co je čeká, vysvětluje socioložka Olga Starostová, která je odborným garantem projektu Pečuj doma.

„Primárně se dostaví velký stres, co dělat, bezradnost, samozřejmě se vyptávají svých známých a kolegů, jak takovou situaci řešili, čili shání informace mezi svými blízkými. A my bychom si přáli, aby volali na naši bezplatnou linku 800 915 915. Ta linka nabízí první poradenství v případě, že člověk začíná pečovat, nebo je v krizi v případě, kdy pečuje dlouhodobě a už si neví rady. V té chvíli může zavolat naší poradkyni, a ona mu většinou bezprostředně najde podporu a pomoc, anebo mu poskytne další informace prostřednictvím e-mailu či telefonem.“

A jak dodává projektový manažer Diakonie ČCE Ivo Mareš, řada informací je také na webu pecujdoma.cz.

„Lidé tam najdou svoji velmi oblíbenou poradnu, to je jedna z věcí, která jen dostala novou přehlednější podobu. Nejčastěji lidem radíme ve třech oblastech: v oblasti sociálně právní, v oblasti ošetřovatelské a v oblasti psychologické. Takže tam najdou články a poradenské příspěvky na všechna tato témata.“

Na tomto webu je i jedna velká novinka.

„To je unikátní vyhledávač služeb pro pečující, kteří tam mohou jednoduše najít službu, která vyhovuje jejich typu situace podle toho, o koho pečují, jak pečují, jakou službu potřebují. Někdo potřebuje odlehčovací službu, pomoc, odpočinout si, někdo jiný stacionář, někdo si chce půjčit kompenzační pomůcky. Takže tohle tam jenom jednoduše vybere z předdefinovaného seznamu. Pak do druhého políčka napíše, kde bydlí nebo kde chce službu hledat, protože spousta lidí také hledá služby a organizace ne v místě, kde bydlí oni sami, ale třeba v místě, kde bydlí jejich staří rodiče, což může být klidně na druhém konci republiky. A pro tyto lidi bylo zatím to vyhledávání pomoci velmi obtížné, protože ten region neznají, neví, kdo tam funguje, jak tam funguje. Teď už to bude naprosto jednoduché – stačí zadat obec, název, kliknout na Vyhledat a pak už to funguje jako ve všech obvyklých vyhledávačích – zobrazí se Vám mapa, zobrazí se výpis výsledků, což jsou takové kartičky, kde je vždy název zařízení, kontaktní údaje, adresa a samozřejmě se to zobrazí i na mapě, aby měl ten uživatel představu, kde to v tom městě je, nebo jak daleko to má z místa, odkud pochází.“

Databáze má zatím čtyři a půl tisíce položek a bude se dále rozšiřovat. Zajímalo mě ještě, co lidé nejčastěji na webu Pečuj doma hledají.

„Hledají tam nejčastěji to poradenství a také velmi oblíbená jsou instruktážní videa. Ten web obsahuje i sekci, kde si mohou uživatelé stáhnout buď příručky, které jsme vydali, kde najdou návody, jak pečovat o různé typy nemocí, poranění, jak požádat o příspěvek, anebo jaká úskalí je čekají při pečování. A jsou tam také instruktážní videa, což je velmi oblíbená sekce. Lidé tam chodí, stahují si videa a podle toho pak pečují o své blízké doma.“

Olga Starostová ještě zmiňuje, že Diakonie organizuje také podpůrné skupiny, kde se pečující pravidelně scházejí.

„Někde je to jednou měsíčně, někde i častěji. Dokonce máme i zkušenost, že některé skupiny, které se rozeběhly, už fungují a žijí svým vlastním životem. Takové pevné vztahy tam vznikají. A myslíme si, že je to velmi důležité jako prevence izolace pečujících, ke které často dochází, a jako možnost sdílení informací o neformální péči obecně.“

Nově budou od července k dispozici také specializovaní poradci pro pečující.

„Tito poradci budou působit v sedmi krajích České republiky a budou spolupracovat s vybranými třemi obcemi s rozšířenou působností v každém kraji. Samozřejmě v každé té vybrané obci budou poskytovat poradnu, kde budou osobně jeden den v týdnu, dále budou nabízet kurzy a vzdělávání, svépomocné tematické skupiny pro pečující. A celkově bychom chtěli, a to je také součástí tohoto pilotního projektu, zmapovat v daném místě, v daném kraji, podporu neformálně pečujících a vytvořit tak určitou výzkumnou zprávu o stavu a podpoře neformálně pečujících v České republice.“

Za dosavadních sedm let existence projektu Pečuj doma Diakonie podpořila přes 9000 pečujících, kteří hledali radu, informaci či povzbuzení.

Spustit audio