Vzpomínka na loňské Borovanské borůvkobraní

11. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Málokterá lidová slavnost v naší republice je zasvěcena lesnímu ovoci. A jedna jediná oslavuje léčivou rostlinu s malými sladkými voňavými modrými plody: brusnici borůvku.

Borůvky naši předkové milovali pro jejich široké využití - je možno je jíst samotné, naložit je, vařit, nebo je použít do dortů, knedlíků, buchet, koláčů atd. Jejich pomyslnou Mekkou jsou na jihu Čech Borovany a každý rok v půli července tam probíhá koná Borovanské borůvkobraní. Letos se kvůli koronaviru nekoná, takže sladkou a zpěvnou připomínku na to loňské připravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.