„Vyrobím si to sám“ je součástí naší české DNA, myslí si zakladatelka Tvůrců v praxi Goliášová
„Vyrůstala jsem v tvořivém prostředí a přišlo mi to naprosto normální,“ říká Bohdana Goliášová. Není divu, že si v životě zvolila srdcovku, kterou je rukodělná výroba. Založila projekt s názvem Tvůrci v praxi, kde pomáhá lidem z tvůrčích oborů, aby jejich koníček přešel v živobytí. Za svou práci získala například ocenění Žena roku nebo Český Goodwill. Jak se dá uživit rukodělným koníčkem? Čím jsou čeští tvůrci výrazní? A existuje ve světě podobný fenomén kutilství?
Související
-
Maminka s dcerou oživují oblečení a doplňky – zdobí je folklorními výšivkami z Podluží
Moravská folklórní výšivka v hlavní roli dopoledního Apetýtu – to díky Karle Jurasové a Alexandře Pěčkové. Pečlivá ruční práce, co kus, to originál.
-
Na cestě do vesmíru i pod zem. Festival Maker Faire je malý vesmír kutilů a tvůrčích lidí
Maker Faire je festival plný workshopů, společenských aktivit a zvídavých lidí, kteří si zkoušejí věci na vlastní kůži a s druhými sdílejí své výsledky kutění a bastlení.
-
Zlaté české ručičky a kutilství jako produkt normalizace? Ve skutečnosti je to jinak
Kutilství jako ryze český fenomén spojený zejména s bývalým režimem? Podle Petra Gibase se rozhodně nejedná o volnočasovou aktivitu, které by se věnovali jen Češi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.