Všechno, co jste chtěli vědět o kosmických letech, se dozvíte v našem vysílání

2. březen 2018

Čtyřicáté výročí je rozhodně něco, co stojí za to si připomenout. Zejména když jde o něco tak mimořádného, jako je let do vesmíru.

V pátek 2. března uplyne rovných 40 let od momentu, kdy se tehdejší Československo stalo třetím státem na světě, který vyslal svého zástupce do vesmíru. Český rozhlas Brno proto připravil několik specialit, které s tímto výročím souvisí.

Hned po sedmé hodině ráno odhalí Hana Ondryášová, jaké zajímavé nahrávky spojené s tímto výročím odhalila v archivu Českého rozhlasu.

Od jedenácti hodin pak bude hostem Jarky Vykoupilové v dopoledním Apetýtu kosmonaut-kandidát Oldřich Pelčák. Spolu s Vladimírem Remkem je jediný z Čechů, kdo podstoupil výcvik pro let do vesmíru.

Jak vypadal dvouletý výcvik v Hvězdném městečku? A jaké to je, žít celý profesní život s tím, že jste „ten, který neletěl“?

Tím ale výlet do vesmíru v našem programu nekončí. V pořadu Co vy na to? bude hostem Hany Ondryášové odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl. Dozvíme se od něj například to, proč se výsada podílet se na kosmickém letu dostala právě tehdejšímu Československu a jak se na dobývání vesmíru podílí Česká republika v 21. století.

autor: ska
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.