Vojtěch Cikrle je 30 let biskupem, na krku nosí kříž s příběhem

14. únor 2020

Dnes je to přesně 30 let, co papež Jan Pavel II. jmenoval Vojtěch Cikrleho novým brněnským biskupem. Všimli jste si kříže, který biskup nosí na krku? Má mimořádný příběh.

Vojtěch Cikrle je nyní služebně nejstarším ze všech tuzemských římskokatolických biskupů. A současně překonal rekord. Žádný z jeho předchůdců od vzniku brněnské diecéze v roce 1777 nestál v jejím čele tak dlouho.

Za celou dobu nosil na krku dva pektorály, tradiční symboly biskupské funkce. „Ten první jsem si pořídil před biskupským svěcením. Bylo to rychlé, poprosil jsem proto známého, který jel do Německa, aby mi tam koupil kříž,“ řekl se biskup Českému rozhlasu Brno.

A známý mu tam koupil kříž za asi devět marek a k němu i řetízek, který byl paradoxně dražší. „Před svěcením jsem si sám vyráběl sponu, aby to drželo u sebe,“ svěřil se biskup. Na záběrech ze svěcení v březnu 1990 tak má tento pektorál.

Mikulčický nález v historickém dubu

Původní kříž je dnes schovaný. Biskupským symbolem je pektorál novější. Ale s příběhem výrazně starším. „Ukázali mi ho v Mikulčicích. Ležel tam 1100 let v zemi,“ přiblížil biskup. Byl to zřejmě nejstarší kříž dochovaný v diecézi, proto jej hned zaujal. Nechal z křížku udělat stříbrnou kopii, ale ta byla pro biskupský symbol příliš malá.

Práci zvládl učeň, který nevěděl, co nejde

Proto se práce ujal řezbář Jiří Netík, který mikulčický kříž zasadil do dubového dřeva. A ne do obyčejného. Dub byl také z Mikulčic a podle odborníků to dřevo pamatuje dobu Velkomoravské říše a příchodu slovanských věrozvěstů.

Pektorál biskupa Vojtěcha Cikrleho

Řezbář kříž doplnil červenými sklíčky. A rozhodl se vše zarámovat stříbrným plechem. „Jenže tehdy všichni odborníci, za kterými zamířil, tvrdili, že něco takového není možné,“ vzpomíná biskup. „Pan Netík se nevzdal, šel za jedním učněm. A ten, protože nevěděl, že to nejde, tak to udělal,“ dodal.

Od té doby patří kříž k symbolům brněnského biskupa. A v porovnání s podobnými kříži dalších hodnostářů budí obdiv a zájem. „Nosím kříž, který je z počátků křesťanství, na svém srdci,“ dodává jubilující biskup.

Papež Vojtěcha Cikrleho jmenoval 14. února, svěcení pak nový brněnský biskup přijal 31. března 1990.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.