Víkendové tipy: vánoční prohlídky Bítova či Valtic, výstava betlémů nebo ochutnávka mladých vín

7. prosinec 2023

Máme pro vás nabídku tipů na výlety i akce, tak vyrazte za zábavou v Jihomoravském kraji!

Špilberk žije! Kouzlem Vánoc

  • do 23. prosince

Každou adventní neděli vás čeká na hradě Špilberku program – pro děti i dospělé. Podrobný program najdete na webu.

Vánoční prohlídky na hradě Bítov

  • 9. – 10. prosinec, od 10 do 15 hodin

Část vánočně vyzdobeného prvního patra hradu si budou návštěvníci procházet sami s vánočním textem za dozoru průvodců. Prohlídka bude ukončena v panské hradní kuchyni, kde návštěvníky čeká malé vánoční občerstvení v podobě cukroví, punče a svařeného vína.

Ochutnávka mladých vín a zabijačkové speciality

  • 9. prosince, Týnec

Vinaři z Týnce pořádají tradiční vánoční ochutnávku mladých vín a zabijačkové speciality. Přijďte si odpočinout od nákupního shonu, stresu na parkovištích před obchodními domy.

Výstava betlémů v Žebětíně

  • 8. - 10. prosince

Výstava betlémů v katolickém domě na Křivánkově náměstí v Žebětíně se koná od pátku do neděle vždy od 10 do 17h hodin. Současně s touto akcí se uskuteční i výstava retro i novějších hraček.

Brněnské Vánoce

  • do 23. prosince, Brno

Poslední pátek před první adventní nedělí se tradičně rozsvěcuje vánoční strom na náměstí Svobody. Přijďte zažít adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!

Program bude na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Moravském náměstí, na nádvoří Staré radnice, v Radnické ulici, na Zelňáku nebo v brněnském podzemí. Desítky prodejců nabídnou výrobky lidové tvorby, ať už ze dřeva, skla, keramiky, kovu nebo kůže, spoustu cukrářských pamlsků, zabíjačkové speciality, horký punč, medovinu a další pochoutky.

Vánoční trhy v Brně začnou na všech čtyřech náměstích 25. listopadu, skončí den před Štědrým dnem.

Svátky ve vile Stiassni

  • do 31. prosince, vila Stiassni

Oslava Vánoc má ve vile tradici už od dob první republiky, a to i přes to, že si vilu nechala postavit rodina židovského textilního podnikatele. Jak se ve vile ve 30. letech slavilo, se dozvíte, když zavítáte do vily v období adventu či v samotném závěru letošního roku od 27. do 31. prosince. O historii svátku světel, průběhu oslav, zvycích, ale i jiné zajímavosti se dozvíte během prohlídek vily.

Vánoční zámecký okruh na zámku Valtice

  • do 23. prosince, Valtice

Ručně malované foukané skleněné ozdoby českých a moravských výrobců ve vysoké koncentraci zajistí nádherný zážitek, ale třeba taky načerpáte inspiraci pro letošní svátky.

Výstava Krysáci ve Znojmě

  • do konce prosince, Znojmo

Originální výstava v dolním sále Znojemské Besedy je pozváním do pohádkového světa, v němž návštěvník nalezne dva krysí hrdiny Huberta a Hodana, kteří žijí v zásuvkách starého šicího stroje na smetišti poblíž Vizovic. Jak vznikal večerníčkový seriál, jak vypadaly kulisy, rekvizity a prostředí seriálu?

Výstava bude součástí Znojemského adventu, a proto se k výstavě váže hned několik doprovodných akcí jako třeba beseda s Cyrilem Podolským o vzniku animovaných filmů, čtení ze stejnojmenné knihy Jiřího Žáčka nebo divadelní představení v Městském divadle ve Znojmě.

autoři: Radek Bortlík , lop
Spustit audio