Víkendové tipy v kraji: Slavnosti uzeného na Veveří, maškarní v zoo nebo zimní prohlídka Dolních Kounic

Máme pro vás nabídku tipů na výlety i akce, tak vyrazte za zábavou v Jihomoravském kraji!

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

  • 24. - 25. února, hrad Veveří

V únoru na hradě Veveří opět zavoní moravské uzené a vinaři otevřou své nejlepší lahve na slavnostech moravského uzeného a vína. Návštěvníci zvolí Krále uzenářů roku 2024 a nejlepší domácí uzené, vytápěný vinařský stan bude hostit na 15 rodinných vinařství. Nebude chybět DIY koutek, zabíjačkové speciality či program pro děti.

Maškarní bál v Zoo Brno

  • 24. února, Zoo Brno

Zveme všechny děti mající rády zvířata na odpoledne v zoologické zahradě, které bude patřit nápaditým maskám a pořádné zábavě. Tradiční maškarní bál s Brněnskými písničkovými tetinami proběhne od 14 hodin v přednáškovém sále správní budovy zoo. Program je vhodný i pro menší děti, přihlašování předem není třeba. 

Mezinárodní den průvodců v Brně

  • 24. - 25. února, Brno

V sobotu a neděli je pro zájemce připraveno celkem třiadvacet prohlídek, z toho po jedné v ukrajinštině, němčině a angličtině. Poznáte Brno divadelní, historické, a dokonce i to zaniklé nebo Brno před 100 lety. Můžete si dát Courání po Oltecu, hrnout se sošným Brnem, vyrazit Po stopách Francouzů nebo za Koliště do bývalého Josefova.

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu v 10 hodin na nádvoří Staré radnice. 

Zimní prohlídka města Dolní Kounice

  • 25. února, Dolní Kounice

Přijďte zažít kouzelnou atmosféru zimních Dolních Kounic, kde se můžete ponořit do bohaté historie a architektonického dědictví tohoto malebného města. V rámci zimních prohlídek navštivte nejznámější památky Dolních Kounic, ke kterým patří klášter Rosa coeli, synagoga nebo židovský hřbitov. Dozvíte se informace i o menších sakrálních stavbách.

Zimní prohlídky zámku Lednice

  • do konce března, Lednice

Zámek Lednice je již několik sezón otevřen k běžným prohlídkám i během zimních měsíců. Ti, kteří rádi obdivují zámecké interiéry, mohou přijít od února do března vždy o víkendech (od 10 do 16 hodin) na zámek a projít si prohlídkovou trasu. Ta se skládá z reprezentačních sálů v přízemí, které sloužily k pořádání společenských akcí, plesů a bálů. Rovněž se můžete vydat i do zámeckého skleníku.

Fascinující svět zvířat v Jihomoravském muzeu ve Znojmě

  • do 17. března

Výstava Fascinující svět zvířat vznikla na konci roku 2023 jako jedna z připomínek 70. výročí založení Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Toto vědecké pracoviště se jako jediné u nás specializuje na výzkum volně žijících obratlovců. Výstava samotná se věnuje aktuálním výzkumným tématům, kterými se ústav zabývá a ukazuje je hned dvěma pohledy.

Výstava Jménem zákona, stůj!

  • do 14. dubna, Boskovice

Na výstavě jsou představeny dějiny četnictva v letech 1850–1945 se zaměřením na boskovický region. Můžete se těšit na celou řadu exponátů a fotografií ze soukromých sbírek a rodinných pozůstalostí.

Doprovodný program je zaměřený na kriminalistické metody počátku 20. století. Návštěvníci si vyzkouší určování na základě daktyloskopie, portrétní identifikace, otisků bot a další.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.