Víkendové tipy v Jihomoravském kraji: Ďábelský Výpustek, knižní jarmark nebo čertovské koštování

30. listopad 2023

Máme pro vás nabídku tipů na výlety i akce, tak vyrazte za zábavou v Jihomoravském kraji!

Čertovské koštování ve Vrbovci

  • 2. prosince, Vrbovec

Každý ze třinácti otevřených sklepů nabídne k ochutnávce vzorky mladších i starších vín, zavoní svařák i punč, k zakousnutí bude spousta dobrot včetně zabijačkových specialit a předvánoční atmosféru doplní v některých sklípcích také drobné dárečky od místních vinařek.

Doprovodným programem k této ochutnávce je „potulná skupina čertů“, která bude po celou dobu pobývat ve sklepní ulici a tropit čertoviny. Děti se jich ale určitě bát nemusí!

Knihy v Brně

  • 1. – 2. prosince 2023

Zveme vás na první ročník adventního knižního jarmarku Knihy v Brně. Kromě nákupu knih pod stromeček se budete moci setkat s autory, nakladateli a překladateli, a navštívit další bohatý doprovodný program určený dětem i dospělým. Ten se uskuteční v Moravské zemské knihovně a Knihovně Jiřího Mahena.

Skanzen Strážnice – Radujme se, veselme se...

  • 2. - 3. prosince, Strážnice

Od adventu do svátku Tří králů – představení obvyklých prací, zvyků, příprava tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století.

Uvidíte obchůzky Lucek, tří králů, pastýře s koledníky a Mikuláše s jeho družinou. Pro děti budou připraveny tvůrčí dílny s možností nazdobit si perníčky, vyrobit si figurky z těsta nebo dárky pro své blízké. Dospělí ocení možnost ochutnat mladá vína a zabijačkové speciality. 

Ďábelský Výpustek – jeskyně pro děti

  • 2. - 3. prosince, Křtiny

Již čtrnáctý ročník akce Ďábelský Výpustek se v jeskyni u Křtin v Moravském krasu uskuteční o tomto víkendu. Nejde o klasickou prohlídku celé trasy jeskyně, ale o zábavný program určený dětem i rodičům (po tyto dva dny se ve Výpustku nekonají klasické prohlídky).

Košt mladých vín v Šakvicích

  • 2. prosince, Šakvice

Zveme vás na košt mladých vín a domácích pomazánek, který se uskuteční od 13 hodin v sále sokolovny v Šakvicích. Na začátku proběhne svěcení vína. V 16 hodin vystoupí folklorní soubor Hanýsek a od 17 hodin bude hrát cimbálová muzika Palička. Můžete se těšit i na malý jarmark ručních výrobků.

Brněnské Vánoce

  • do 23. prosince, Brno

Poslední pátek před první adventní nedělí se tradičně rozsvěcuje vánoční strom na náměstí Svobody. Přijďte zažít adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!

Program bude na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Moravském náměstí, na nádvoří Staré radnice, v Radnické ulici, na Zelňáku nebo v brněnském podzemí. Desítky prodejců nabídnou výrobky lidové tvorby, ať už ze dřeva, skla, keramiky, kovu nebo kůže, spoustu cukrářských pamlsků, zabíjačkové speciality, horký punč, medovinu a další pochoutky.

Vánoční trhy v Brně začnou na všech čtyřech náměstích 25. listopadu, skončí den před Štědrým dnem.

Svátky ve vile Stiassni

  • do 31. prosince, vila Stiassni

Oslava Vánoc má ve vile tradici už od dob první republiky, a to i přes to, že si vilu nechala postavit rodina židovského textilního podnikatele. Jak se ve vile ve 30. letech slavilo, se dozvíte, když zavítáte do vily v období adventu či v samotném závěru letošního roku od 27. do 31. prosince. O historii svátku světel, průběhu oslav, zvycích, ale i jiné zajímavosti se dozvíte během prohlídek vily.

Vánoční zámecký okruh na zámku Valtice

  • do 23. prosince, Valtice

Ručně malované foukané skleněné ozdoby českých a moravských výrobců ve vysoké koncentraci zajistí nádherný zážitek, ale třeba taky načerpáte inspiraci pro letošní svátky.

Výstava Krysáci ve Znojmě

  • do konce prosince, Znojmo

Originální výstava v dolním sále Znojemské Besedy je pozváním do pohádkového světa, v němž návštěvník nalezne dva krysí hrdiny Huberta a Hodana, kteří žijí v zásuvkách starého šicího stroje na smetišti poblíž Vizovic. Jak vznikal večerníčkový seriál, jak vypadaly kulisy, rekvizity a prostředí seriálu?

Výstava bude součástí Znojemského adventu, a proto se k výstavě váže hned několik doprovodných akcí jako třeba beseda s Cyrilem Podolským o vzniku animovaných filmů, čtení ze stejnojmenné knihy Jiřího Žáčka nebo divadelní představení v Městském divadle ve Znojmě.

Spustit audio