VIDEO: Valašský soubor písní a tanců Radhošť zahrál z domovského Rožnova

24. říjen 2017

Poslední prázdninová a srpnová středa přinesla další koncert z cyklu Na živú notečku.

Dovolená už je pro většinu z nás minulostí, prázdniny v posledním tažení a podzimní plískanice téměř na dohled. Hned několik důvodů, abychom se potěšili dobrou muzikou. Tentokrát v podání Valašského souboru písní a tanců Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, který vystoupil ve svém domovském městě.

Soubor byl založen v roce 1948. Jeho neodmyslitelnou součástí je cimbálová muzika, od roku 1969 dětský soubor Malý Radhošť a v současné době také Veterán klub souboru Radhošť, ve kterém tancují již zasloužilí členové a dlouholetí tanečníci souboru.

Od samého počátku reprezentuje valašský soubor písní a tanců Radhošť folklor Valašska - písně, tance a zvykosloví zejména ze svého regionu – Rožnovska. V bohatém repertoáru souboru Radhošť najdeme ztvárněný celý zvykoslovný rok – masopust, Velikonoce, stavění máje, svatoján, dožínky, přástky i vánoční koledování, ale i další programy, se kterými se mohou setkat diváci jak v rožnovském Valašském muzeu v přírodě, tak na nejrůznějších festivalech doma i v zahraničí, kam Radhošť pravidelně vyjíždí.

Cimbálová muzika Valašského souboru písní a tanců Radhošť pod vedením primášky Kateřiny Niklové převzala již před lety muzikantské žezlo od legendárního primáše Jaromíra Štrunce st. a pravidelně doprovází tanečníky a zpěváky Radhoště při jejich vystoupeních nejen na domácích i zahraničních podiích, ale i při zábavách a posezeních u cimbálu.

V současnosti muzika připravuje CD s názvem Švarný synek, na kterém zazpívá dívčí i mužský sbor a sólisti Radhoště Vojta Goláň, Filip Opálka, Katka Niklová, Bětka Řezníčková a Tereza Chamillová.