VIDEO: Strážnický speciál. Na živú notečku zahrála Cimbálová muzika Pazúr

29. červen 2019

Podívejte se na speciální živé vysílání Českého rozhlasu Brno z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Hosty byla Cimbálová muzika Pazúr a také tanečníci slováckého verbuňku z Japonska.

Na jedné loňské valašské svatbě nevěsta prohlásila: „Proč jste mi objednali takové rozkošné kluky? Jak se mám teďka vdát?“ Svůj povzdech adresovala právě Cimbálové muzice Pazúr, která byla hostem v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Brno.

Název kapely je poněkud kontroverzní, pazúr totiž znamená darebák, taktéž sketa/pařát/nehet – alespoň podle Slovníku valašského nářečí Silvestra Kazmíře. Jde o mladou muziku nejen věkem, ale i dobou svého fungování. Vznikla v roce 2018 z odchovanců z okolí Rožnovska a Vsetínska souborů Jasénka, Radhošť a Beskyd.

Cimbálová muzika Pazúr

Přes valašský původ hochy společné cesty svedly, i když některé jen na chvíli, do Valašského souboru lidových písní a tanců Poľana Brno. Někteří členové cimbálové muziky jsou konzervatoristy v Brně, a to že hrají dobře, potvrzuje množství koncertů, včetně těch po brněnských kavárnách a vinárnách.

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.