VIDEO: Strážnický speciál. Na živú notečku zahrála Cimbálová muzika Pazúr

Podívejte se na speciální živé vysílání Českého rozhlasu Brno z Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. Hosty byla Cimbálová muzika Pazúr a také tanečníci slováckého verbuňku z Japonska.

Na jedné loňské valašské svatbě nevěsta prohlásila: „Proč jste mi objednali takové rozkošné kluky? Jak se mám teďka vdát?“ Svůj povzdech adresovala právě Cimbálové muzice Pazúr, která byla hostem v odpoledním vysílání Českého rozhlasu Brno.

Název kapely je poněkud kontroverzní, pazúr totiž znamená darebák, taktéž sketa/pařát/nehet – alespoň podle Slovníku valašského nářečí Silvestra Kazmíře. Jde o mladou muziku nejen věkem, ale i dobou svého fungování. Vznikla v roce 2018 z odchovanců z okolí Rožnovska a Vsetínska souborů Jasénka, Radhošť a Beskyd.

Cimbálová muzika Pazúr

Přes valašský původ hochy společné cesty svedly, i když některé jen na chvíli, do Valašského souboru lidových písní a tanců Poľana Brno. Někteří členové cimbálové muziky jsou konzervatoristy v Brně, a to že hrají dobře, potvrzuje množství koncertů, včetně těch po brněnských kavárnách a vinárnách.