VIDEO: Sledovali jsme nejkrásnější přírodní podívanou – částečné zatmění Slunce
Podívejte se, jak ve čtvrtek 10. června se kolem poledne postupovalo částečné zatmění Slunce. Mezi planetu Zemi a Slunce vstoupil Měsíc. Od 11:44 do 13:36 jsme před naší nejbližší hvězdou pozorovali menší část tmavého měsíčního disku. Nejvíc zářivého Slunce nám Měsíc zakrýval ve 12:39 – zhruba jednu pětinu.
Samozřejmě, že z různých částí naší planety, bude zatmění různě viditelné. Nejlépe bude zatměné pozorovatelné z Kanady, Grónska nebo z východní Sibiře. Odtud totiž bude vidět dokonce vzácné prstencové zatmění! Měsíc se totiž kolem Země pohybuje po mírně výstředné dráze – někdy je o něco blíže, někdy dál. Zpravidla je jeho úhlová velikost na pozemské obloze větší než úhlová velikost Slunce, a proto se z něj stává černý terč, který zakryje celý sluneční disk. Když je ale od Země Měsíc nejdál a zrovna se postaví mezi nás a Slunce, je úhlově menší a nezakryje Slunce po celé ploše. Kolem temného Měsíce pak sledujeme prstenec zářivého Slunce – nastává prstencové zatmění. Konkrétně ve čtvrtek 10. června 2021 potrvá prstencové zatmění nejdéle při pohledu z Grónska: přesně 3 minuty a 52 sekund.
Od nás z Moravy, bude-li jasno, bude 10. června 2021 pozorovatelné „jen“ částečné zatmění. Jak se na něj ale podívat, aniž bychom si poškodili zrak? Bez dalekohledu jednoduše s pomocí speciálních filtrů zeslabující zářivé Slunce, které jsou k dostání na některých hvězdárnách. Pokud takový filtr není k dispozici, je nezbytné zajít do obchodu s pracovními pomůckami pro sváření. Ideální je skleněný filtr do svářečské kukly (č. 13 a více, resp. nepropustnost 99,9 %) nebo svářečské brýle. V nouzi lze použít i nad svíčkou očouzené sklíčko. Ale skutečně jen v nouzi a pro pohled bez dalekohledu, jen očima!
Rozhodnete-li se pozorovat zatmění malým dalekohledem, pak můžete opět před objektiv použít k tomu určený filtr. Nebo si obraz Slunce promítněte: Jednoduše si vezměte čistý bílý papír a přidržte jej za okulárem dalekohledu ve vzdálenosti pár desítek centimetrů. Jakmile dalekohled namíříte na Slunce, objeví se na papíru světlé kolečko – obraz Slunce. Když nebudou jeho okraje ostré, je možné projekční plochu přiblížit či oddálit a obraz také zkuste zaostřit. I tak ale postupujte opatrně, plastovým částem dalekohledu nemusí sluneční teplo prospívat! Přístroj mířící na Slunce navíc nikdy nenechávejte bez dozoru.
V žádném případě ale nesledujte oslnivý sluneční disk bez speciálních pomůcek! Ať už budete pozorovat pouhým okem nebo dalekohledem, vždy je nezbytné se chránit filtry, které dostatečně zeslabí viditelné i neviditelné záření. V opačném případě si můžete dočasně, nebo i trvale poškodit zrak.
Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno
Určitě s pozorováním částečného zatmění neváhejte. Vždyť další možnost dostaneme až v říjnu příštího roku a pak v březnu 2025. V obou případech půjde o částečné zatmění. Úplný zákryt Slunce Měsícem bude přímo z Evropy – konkrétně ze Španělska – pozorovatelný 12. srpna 2026.
Z území novodobé České republiky bylo úplné zatmění naposledy pozorovatelné 8. července 1842 – to jsme ale byli součástí rakouské říše, navíc jen „štrejchlo“ východní okraj republiky, třeba Strání, Lopeník nebo Starý Hrozenkov. Naopak to nejbližší nastane až 7. října 2135 – třeba v Ústí nad Labem, Liberci, Hradci Králové, Olomouci nebo Ostravě. Tedy pokud bude ještě Česká republika existovat a pokud ten den bude pěkné počasí.
Co vám nabídne Český rozhlas Brno spolu s Hvězdárnou a planetáriem Brno
- Zatmění Slunce sledujte jen se speciálními brýlemi, které vám umožní bezpečné pozorování. Dají se sehnat v optikách, ale i třeba na hvězdárnách. Sledujte na YouTube kanály Koncerty Českého rozhlasu a Hvězdárny a planetária Brno – ukážeme vám i záběry prstencového zatmění z Kanady.
- Ve čtvrtek od 10.00 do 12.00 na YouTube a také vlnách Českého rozhlasu Brno, poté od 12.00 do 13.30 pouze na YouTube vysílání o zatmění i Slunci jako takovém. Hostem bude třeba Michal Švanda z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
- Ve čtvrtek od 11.30 do 13.30 bude hvězdárna za pěkného počasí organizovat komentované pozorování dalekohledy přímo na Kraví hoře. Samozřejmostí je dodržování hygienických nařízení – poloviční kapacita, respirátory a dokumenty pro event. kontrolu z hygienické stanice. Bude-li zataženo, nic s mraky nezmůžeme a náhradní program bohužel nenabídneme…
- Aktuální zprávy z dění na Hvězdárně a planetáriu Brno – nejen v souvislosti s částečným zatměním Slunce – najdete na Facebooku nebo YouTube.
Související
-
Sedmikrásky a Venuše nad Brnem. Hvězdnou oblohu okomentoval v živém vysílání ředitel hvězdárny
V neděli 22. března 2020 jsme ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno přichystali pro naše posluchače unikátní komentování večerní oblohy.
-
Šedesát let od letu prvního člověka do vesmíru připomněl Český rozhlas Brno speciálním vysíláním
Je to 60 let, co Jurij Gagarin jako první člověk na světě vzlétl do vesmíru. Tuto celosvětově významnou událost jsme připomněli společně s brněnskou hvězdárnou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.