VIDEO: Cimbálová muzika Kašava zahrála k narození Českého rozhlasu Zlín

2. listopad 2017

Koncerty Na živú notečku sice mají svůj pravidelný rytmus, ale jsou události, které si výjimku zaslouží. A vznik nové regionální stanice Český rozhlas Zlín k takovým patří. K narození mu zahrála Cimbálová muzika Kašava.

Její počátky můžeme hledat už v polovině osmdesátých let, kdy začala působit jako dětská kapela při ZUŠ Štefánikova ve Zlíně. Od roku 1992 spojila mladá muzika na více než 20 let svou činnost s Valašským souborem Kašava ze Zlína.

Primášem je od prvopočátku Petr Král a spolu s Kateřinou Pešatovou - Novotnou a Martinem Peprníkem je rovněž pěveckým sólistou muziky. V současné době již kapela působí převážně jako samostatné hudební těleso.

Repertoár kapely vychází především z folklorního materiálu Valašska, luhačovického Zálesí a částečně východní Hané. Kmenovým upravovatelem a rovněž muzikantským učitelem a vzorem je Antonín Bařinka.

Cimbálová muzika ale také interpretuje i úpravy Lucie Uhlíkové, bývalé umělecké vedoucí a cimbalistky, a Jitky Bařinkové, se kterou kapelu pojí dlouhá léta společného hraní. V posledních pěti letech začala cimbálová muzika spolupracovat s bratry Rokytovými a převzala valašskou část repertoáru dnes již neexistující CM Technik z Ostravy. Od roku 1999 muzika postupně vydala 5 hudebních nosičů. Za rok 2009 pak získala ocenění Foskar.