VIDEO: ‚Chceme rozdávat radost posluchačům.‘ Cimbálová muzika Veltlínek zahrála Na živú notečku

24. duben 2019

Po delší době přivítal koncertní speciál Na živú notečku opět mladistvý hudební soubor. Ve středu 24. dubna se v brněnském rozhlasovém studiu číslo 7 představila dětská cimbálová muzika Veltlínek ze Znojma.

Kapela vznikla při Základní škole Mládeže ve Znojmě v říjnu 2011. V současné době se počet muzikantů ustálil na dvanácti členech.

Protože Znojemsko jako pohraniční region nepatří mezi výrazně bohaté folklorní oblasti, dětská cimbálová muzika Veltlínek zpracovává folklorní materiál celé řady moravských, zejména slováckých, národopisných oblastí. Vedle ukázky domácího repertoáru tak budete mít možnost slyšet například lidové písně z Podluží, Strážnicka, Uherskohradišťska, Valašska, ale i z regionů slovenských.

Současnými vedoucími muziky jsou Jiří Ludvík, Romana Žilincová a Luboš Pokorný. Primášem pak David Pokorný, aktuálně student brněnské konzervatoře.

CM Veltlínek účinkuje při nejrůznějších příležitostech především na domácí scéně ve Znojmě a okolí. V roce 2016 už se ale kapela zúčastnila i mezinárodních folklorních festivalů ve Strážnici a Plzni, v roce 2018 pak v Lomnici nad Lužnicí.

autor: Petr Mička

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.