Více než pětikilového pstruha dostal na jemný prut. Pro rybáře z Vysočiny to byl rekordní úlovek!
Rybáři si v posledních letech svého koníčka užívají po celý rok. Podle Oty Gutwirtha z Rybářského sdružení Vysočina Polička je velkou výhodou kvalitní oblečení.
„Dnes není problém se dobře ustrojit a jít chytat. Lepší je to teď v tom, že je méně lidí. Ale aktivita ryb je samozřejmě nižší,“ konstatuje rybář, který přesto letos v listopadu ulovil svého největšího pstruha.
Duhák měl přes pět kilogramů
„Pstruh duhový, ulovený na Poličkách, měřil 67 centimetrů a vážil více než pět kilo. To byl pro mě velký zážitek. Navíc to bylo na jemný prut, jen slabá šňůra, čtrnáctka návazec. Když jsem rybu obtěžkal na tom prutu, nevěřil jsem, že se to podaří. Ale pstruh spolupracoval, povedlo se to,“ líčí průběh rybář Ota.
Rekordní úlovek se odehrál poblíž města Polička v Pardubickém kraji. Ota Gutwirth je členem tamního rybářského sdružení – RS Vysočina Polička. Podle něj se tam dá při troše štěstí dosáhnout dobrých výsledků. „Je to kousek za Poličkou. Jezdí se na tři rybníky, které jsou pod sebou, oni tomu říkají přehrady,“ popisuje revír rybář Ota.
RS Vysočina Polička je rybářský spolek, který obhospodařuje jedenáct mimopstruhových a dva pstruhové revíry. Revíry jsou dobře zarybněné kaprovitými rybami, ale také dravci, jako je candát, štika, pstruh nebo sumec. Tento rybářský spolek pořádá úspěšné rybářské soutěže. V listopadu to byl Poličský candát, konec roku bude ve znamení Zlaté silvestrovské šupiny.
Obří pstruh bude součástí štědrovečerní tabule
Ota Gutwirth je sportovní rybář a většinu ulovených ryb pouští zpátky do vody. „Ale takhle velký pstruh se ve vodě nenechává. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat chuťově. U lososovité ryby by váha nemusela být na překážku. U kaprů se trofejní ryby pouští. Tam to maso chutné není,“ podotýká úspěšný rybář a počítá s tím, že ryba skončí u něj doma na štědrovečerním talíři.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.