Vědci z VUT v Brně analyzují staré cihly, které se dají použít k obnově historických památek

21. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Historické cihly zkoumají v laboratoři vědci z VUT, aby zjistili, jestli je můžou zedníci znovu použítt. Na fotce vedoucí projektu Ondřej Anton

Výzkumníci Vysokého učení technického v Brně zkoumají historické cihly. Celkem zmapovali 99 historických cihelen v Brně.

V laboratořích prověřují cihly ze starých domů i jiných staveb, které by se daly znovu využít při obnově různých památek.

„Díky tomu, že se naše pracoviště zabývá stavebně-technickými průzkumy, tak přicházíme do styku s rekonstruovanými objekty a spolupracujeme s archeology,“ popisuje vedoucí projektu Ondřej Anton.

Na nové výstavě představí Vysoké učení technické pálené cihly s otisky zvířecích tlap nebo vtípek z 19. století

V laboratořích takto díky zkouškám ultrazvukem a rezonanční metodě vybrali brněnští výzkumníci VUT kvalitní historické cihly například k obnově mostu poblíž Mikulova. „Cílem výzkumu je udělat takovou metodiku, která oddělí kvalitní cihly od těch nekvalitních, které musíme dát k recyklaci,“ popisuje výzkumník Petr Cikrle.

Vytvořit by chtěli také databázi zaniklých brněnských cihelen, aby se v jejich výrobcích mohli zájemci jednodušeji orientovat.

Spustit audio

Související