Vědci z Mendelovy univerzity testují postřik proti jmelí, které ve velkém ničí stromy

17. prosinec 2019

Až kalamitní počty jmelí hlásí někteří lesníci a arboristé na jižní Moravě a ve Slezsku. Parazit bere stromům vodu. Ty následně usychají.

Jmelí je poloparazitická rostlina. Není schopno získat vodu, tak parazituje na stromu

Brněnští vědci z Mendelovy univerzity proto na několika místech republiky testují postřik, který dokáže jmelí zahubit a stromu nijak neublíží. S výsledky jsou spokojeni, jmelí usychá až v 90 procentech.

„Úplně na začátku musíme každé jmelí nejdřív označit identifikačním štítkem s číslem. Tohle konkrétně je jedinec 399. Blížíme se ke čtyřem stovkám,“ ukazuje arborista Jiří Rozsypálek, jak se aplikuje přípravek přímo na jednu z koulí jmelí. Celou rostlinu jmelí je třeba ze všech stran kompletně pokrýt postřikem.

Strom na sobě může mít třicet až čtyřicet koulí jmelí

„Princip fungování těch přípravků je docela jednoduchý, nejedná se o žádné herbicidy, žádnou tvrdou chemii. Dřeviny, na kterých jmelí parazituje, jsou převážně listnaté. To znamená, že v zimním období přecházejí do dormance. Teče minimum vody z kořenů a díky tomu má jmelí problém s přísunem vody. Jmelí je vždy zelené. Listy mu zůstávají, takže nás napadlo v zimním období postříkat jmelí stimulátorem růstu. Látkou, která zajistí otevření průduchů, rozjetí fotosyntézy a díky tomu to jmelí vyschne,“ vysvětluje Rozsypálek. Dodává, že by se jmelí nemělo nestříkat těsně po opadu listů. Optimální aplikace je například v lednu nebo únoru. „Kdyby byl strom v transpiraci (transpirace je výdej vody povrchem rostlin, respektive listem, pozn. red), tak tomu jmelí paradoxně pomůžete.“

Jmelí škodí

Výhodou roztoku je, že nijak neublíží stromu, na kterém jmelí roste

„Jmelí je poloparazitická rostlina. Není schopno získat vodu, takže parazituje na stromu tím, že strom posílá svými kořeny do větví vodu a živiny. Občas můžeme vidět větev, která je živá až po velkou kouli jmelí a od té koule dál je odumřelá, protože veškerá voda, která jde větví, tak ji spotřebuje jmelí.“

Se jmelím bojují také na brněnských hřbitovech, říká ředitelka jejich správy Alena Říhová. „Dělá nám to potíže, protože to oslabuje stromy. Když je strom oslabený nebo nemocný, tak může vykazovat vady, třeba padání větví. Je potřeba to jmelí odřezávat mechanicky a letos v zimě chceme přistoupit i k postřiku.“

Do testování přípravku se zapojila také další města jako Zlín nebo Přerov.

autor: tip
Spustit audio