Ve vybraných sídlištích na Vyškovsku se začne od ledna třídit kuchyňský odpad z domácností

30. listopad 2021

Ve Vyškově a Bučovicích začne tamní odpadová firma po novém roce svážet kuchyňský odpad z domácností. Zatím půjde o pilotní projekt, do kterého se mají zapojit zhruba dvě stovky domácností ze sídlišť. Zbytky jídla totiž tvoří podstatou část obsahu černých popelnic a na rozdíl od bioodpadu ze zahrad je není možné kompostovat. Pokud se projekt osvědčí, rozšíří se třídění gastroodpadu i do dalších měst na Vyškovsku. Cílem je ještě více snížit množství komunálního odpadu.

„V současné době máme poměrně hustě pokrytou svozovou oblast nádobami na biologicky rozložitelný odpad – zákon to ukládá. Je potřeba si říci, že bytovky ten biologicky rozložitelný odpad nemají,“ vysvětluje ředitel odpadové společnosti Respono Milan Černošek. 95 % obsahu hnědých popelnic tvoří tráva nebo listí ze zahrad rodinných domů a ten se kompostuje.

„Na sídlištích to chceme změnit na to, že by se tam dával ryze kuchyňský odpad – ten je v jiné, než ten ryze rostlinný, protože se musí hygienizovat. Máme smlouvu s bioplynkou a chceme zahájit pilotní projekt.“

Výběr lokalit

Ve Vyškově zatím odbor životního prostředí vybírá, na kterém sídlišti projekt začne. Zapojit se do něj má asi 120 domácností. „Například sídliště Smetanovo nábřeží, ale místa se budou ještě upřesňovat,“ říká místostarosta Roman Celý z KDU-ČSL. „Distribuce nádob a další informace bude začátkem příštího roku. V druhé polovině ledna by se mělo začít se svozem.“

Čtěte také

Podobně daleko jako ve Vyškově jsou s přípravami na svoz gastroodapdu také v Bučovicích, říká mluvčí tamní radnice Martina Hašková: „Momentálně vytipováváme lokalitu, ve které budeme hledat sto domácností, které se do projektu zapojí. Předpokládáme, že se tímto způsobem nashromáždí za rok 30 až 40 kilogramů gastroodpadu na člověka.

Prakticky

Jak přesně budou lidé kuchyňský odpad třídit, popisuje Milan Černošek z Respona: „Dáme do všech domácností malé košíky se sáčky z biodegradabilního materiálu a na sídliště dáme nádoby s vertikálním zámkem, aby se tam nedávaly jiné věci, a takto to budeme svážet do bioplynky. Adresně chceme oslovit všechny občany, poučíme je, jakým způsobem separovat, kde to končí a tak dále. Ti, kteří to nebudou chtít akceptovat, tak je přesvědčit, aby do toho šli.“

Celé to má vést ke snížení celkového množství komunálního odpadu. Obce tím totiž mohou ušetřit.

Po půl roce fungování Respono projekt vyhodnotí a výhledově chce projekt rozšířit nejen do dalších částí Vyškova a Bučovic, ale po dohodě s městy také do Rousínova nebo Slavkova u Brna.

Spustit audio

Související