Vážany nad Litavou plánují koupit problematickou skládku zeminy a stavební suti. Za pozemky zaplatí miliony

6. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ve Vážanech nad Litavou ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy uměle navršený svah (snímek z ledna 2016)

Problematickou skládku u Vážan nad Litavou na Slavkovsku by mohla koupit obec. Hromadu nestabilní zeminy, stavební sutě i nebezpečného odpadu tam postupně navezl spolek SVS Delta Racing Team. Spolek Bike park, který pozemek aktuálně vlastní, je ochotný ho prodat a jedním ze zájemců jsou právě Vážany. Jejich vedení dnes o pomoci při odkupu skládky jednalo i s hejtmanem.

Jen koupě problematického pozemku bude obec stát asi 7 milionů korun a na další zhruba dva miliony vyjde odkup pozemků soukromých majitelů, které sesouvající se svah ohrožuje. Lidovecký hejtman Jan Grolich po dnešním jednání uvedl, že by kraj mohl obci přispět zhruba dvěma miliony korun. Na zbylé peníze by si obec vzala úvěr.

Problém byl – a stále vlastně je – v tom, že navezená zemina a další materiál se začaly sesouvat – zasypaly potok a ohrožují protipovodňová opatření. Součastí navážky měl být navíc i nebezpečný odpad, konkrétně azbest. Okresní soud ve Vyškově v roce 2018 rozhodl, že spolek tím poškodil životní prostředí.

Zájem o koupi pozemku musí ještě definitivně potvrdit zastupitelstvo obce, ale podle starosty Václava Matyáše z ČSSD by to problém být neměl. Zároveň už si obec zařizuje zmiňovaný úvěr. Jednatel spolku Tomáš Hrdinka Českému rozhlasu potvrdil, že zájemců o koupi pozemku je víc. Pokud ale obec záměr schválí, spolek jí pozemek za dohodnutou cenu prodá.

Plány obce

Obec chce celou navezenou hromadu zrekultivovat a vytvarovat tak, aby už neohrožovala okolní pozemky a vznikl tak nový krajinný prvek. Přibýt by tam měla taky naučná stezka nebo herní prvky pro děti. Místo je vyvýšené a toho by se dalo využít třeba pro vyhlídku na obec a její okolí. Tyto úpravy ale budou určitě trvat nejméně několik let.

Spustit audio

Související