V ústeckém městském muzeu se zabydlela strašidla. Uvidíte trpaslíky, vlkodlaka i Naskakovače
Příběhy o Harry Potterovi a Pánovi prstenů tak trochu vytlačily naše domácí nadpřirozené bytosti. Ale ony přesto existují. Dokládá to výstava v Muzeu města Ústí nad Labem, která je věnovaná právě zdejším strašidlům. Výstavu ovšem připravovali seriózní historici a výsledkem je i mapa výskytu čertů, trpaslíků, rusalek či draků. Podobné bytosti je možné najít po celé republice, ale jedno strašidlo bylo doloženo výhradně u Podlešína na Ústecku.
Místním strašidlem je takzvaný Naskakovač. Doloženy byly zejména následky jeho objevení a ty by napovídaly, že nemusí jít nezbytně o endemický druh, ale že se může vyskytovat i jinde. To si tak jdete hezky po svých a najednou na vás něco skočí a vás bez zjevné příčiny rozbolí záda. Tak to jste právě potkali Naskakovače.
Ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek provedl společně s kolegy seriózní historický výzkum a připravili i mapu výskytu strašidel a nadpřirozených bytostí na Ústecku. Hojně jsou tu zastoupeni zejména trpaslíci. Ostatně zdejší Mariánská skála je jedním z jejich největších bydlišť. A to se ještě nezmiňujeme o trpaslících důlních – permonících. Trpaslíků tu bývalo tolik, že právě v Ústí nad Labem založil Ferdinand Maresch v roce 1847 tovární výrobu trpaslíků. Jeden z Mareschových trpaslíků se dostal až na obal desky jednoho z členů Beatles George Harrisona.
V expozici ale narazíte třeba i na sto let staré koště, které bylo, zazděné pod podlahou, objeveno při rekonstrukci jednoho domu v Chlumci. Proč asi? Z Levína na Ústecku pochází pak čarodějnice Brodka, která je zmiňovaná ve starých letopisech. Poznáte také příběh rytíře z Konojed, který trápil své poddané a byl za to po smrti spravedlivě potrestán. A uvidíte i možnou podobu vlkodlaka nebo obrovského ptáka, který unášel kojence. Což je opět doloženo v kronice města.
Výstavu doplňuje audiovizuální program a zcela reálné předměty, například popravčí meče, neboť Ústí nad Labem jako město královské mělo až do 18. století právo hrdelní. Anebo kláda, do které byli zavíráni menší hříšníci. Ústecká strašidla na vás v Muzeu města Ústí nad Labem čekají až do 18. května 2025.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.