V Šardicích udržují při tamních hodech více než 700 let starou tradici. Malérečky vysypávají na cesty ornamenty z písku

27. září 2019

V Šardicích na Kyjovsku se v jako jedné z mála obcí na Moravě dochovala víc než 700 let stará tradice sypaných ornamentů.

Slovácké motivy na chodník tamní ženy malují jako součást místních hodů. Obrazce plné květů jsou inspirované starými výšivkami a malérečky je tvoří z písku.

Bílý sklářský písek a mouka – malérečky této směsi spotřebují i několik desítek kilogramů. Pod jejich rukama vznikají vzory vázané k obci. „Pomněnky, vinnou révu jako hrozen s listem a různé květy, které na našich zahrádkách rostou,“ říká Božena Maradová.

„Naše stařenky a maminky, které nás to naučily, ty chodily do polí a do lesa na písek. Doma ho pořádně usušily, aby pěkně sypal. Malovalo se pak na hliněnou zem, protože bývaly chudobný domečky, ale teď se maluje na chodník, na dlažby, na beton, takže je to úplně jiné, než to bývalo dřív.“

Jak ornamenty zakonzervovat, aby vydržely? „Postříkáme to a ono se to zapeče, a vydrží to skoro i rok,“ říkají o používané technice malérečky z Šardic, které předávají své dovednosti i dětem z šardické školy.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.