V Šardicích udržují při tamních hodech více než 700 let starou tradici. Malérečky vysypávají na cesty ornamenty z písku

27. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ornamenty mají základ ve slováckých vzorech

V Šardicích na Kyjovsku se v jako jedné z mála obcí na Moravě dochovala víc než 700 let stará tradice sypaných ornamentů.

Slovácké motivy na chodník tamní ženy malují jako součást místních hodů. Obrazce plné květů jsou inspirované starými výšivkami a malérečky je tvoří z písku.

Bílý sklářský písek a mouka – malérečky této směsi spotřebují i několik desítek kilogramů. Pod jejich rukama vznikají vzory vázané k obci. „Pomněnky, vinnou révu jako hrozen s listem a různé květy, které na našich zahrádkách rostou,“ říká Božena Maradová.

„Naše stařenky a maminky, které nás to naučily, ty chodily do polí a do lesa na písek. Doma ho pořádně usušily, aby pěkně sypal. Malovalo se pak na hliněnou zem, protože bývaly chudobný domečky, ale teď se maluje na chodník, na dlažby, na beton, takže je to úplně jiné, než to bývalo dřív.“

Jak ornamenty zakonzervovat, aby vydržely? „Postříkáme to a ono se to zapeče, a vydrží to skoro i rok,“ říkají o používané technice malérečky z Šardic, které předávají své dovednosti i dětem z šardické školy.

autor: kap
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne…

Vladimír Kroc, moderátor

Vladimír Kroc _Doktor v dome

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů.