V Příchovicích můžete vystoupat na nejmladší rozhlednu Jizerských hor. Maják Járy Cimrmana
Milovníci Divadla Járy Cimrmana by si určitě měli udělat výlet na nejmladší rozhlednu Jizerských hor. Na Maják Járy Cimrmana v Příchovicích na Jablonecku. Stavba navržená architektem Martinem Rajnišem je s nadsázkou řečeno nejvýše položený maják na světě a za pěkného počasí nabízí výhledy na Jizerské hory a do Českého ráje.
Součástí rozhledny je i Muzeum Járy Cimrmana s řadou kuriozit. Najdete tu například vypouštěcí talíř se špuntem uprostřed, z něhož můžete pohodlně vypustit polévku, která vám jednoduše nechutná. Dále tu mají půllitr se zvonkem, aby host mohl upozornit hostinského, že už má dopito, anebo kolo Járy Cimrmana s názvem Nikdo nezůstane doma, na které se vešla celá rodina.
Součástí příchovického areálu je také venkovní část s ohradou pro zvířata, lesoparkem se vzácnými stromy, dřevěnými prolézačkami, knihovnou a geoparkem, který tu vznikl ve spolupráci s geologický oddělením Muzea Českého ráje v Turnově.
Turisté v minulosti chodili především na nedalekou kamennou rozhlednu Štěpánku, která je ne nejstarší a také nejkrásnější rozhlednou Jizerských hor. „Ale protože jsme chtěli nějaké turisty přilákat i k nám, rozhodli jsme se vybudovat svoji vlastní rozhlednu. Ve spolupráci z architektem Martinem Rajnišem a Divadlem Járy Cimrmana,“ přibližuje vznik Majáku provozovatel příchovického areálu Vlastimil Plecháč. Ze Štěpánky jsou krásně vidět Krkonoše, Jizerské hory a za pěkného počasí i Lužické hory a Bezděz. Maják Járy Cimrmana nabízí výhled na Jizerky a do Českého ráje.
Na místo se dostanete buď od vlaku z Tanvaldu, ale pozor na strmé čtyřkilometrové nebo pozvolnější šestikilometrové stoupání. Pohodlnější je cesta od autobusu na trase z Tanvaldu do Harrachova. Od zastávky u motorestu v Příchovicích jsou to zhruba dva kilometry.
Přijet se dá pochopitelně i autem, parkoviště má dostatečnou kapacitu. Ale řidiči by měli počítat s tím, že v areálu je i malý pivovar, kde se vaří piva Světoběžník a Víděňák, odkazující na českého génia Járu Cimrmana.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.