V nemocniční lékárně v Kyjově si vyrábí vlastní léčivo, reagují tak na nedostatek některých léků

V nemocniční lékárně v Kyjově teď stejně jako mnohde jinde nemají v regálu ani jednu krabičku léků na horečku na bázi paracetamolu. Aby poptávku po těchto medikamentech pokryli, rozhodli se vyrábět si vlastní. Lékárníci se tak vrátili ke starším metodám a ručně každý den naplní několik set tobolek. Přesto ani to mnohdy nestačí.

Pavla Brančová, vedoucí zdejší lékárny pro veřejnost sestavuje poměrně jednoduché zařízení, do kterého se následně vkládají želatinové tobolky, které se poté plní směsí s příměsí paracetamolu. „Farmaceutický asistent nebo lékárník si naplní prázdné želatinové tobolky, které se poté zasouvají do takových kastlíčků.“

Do zásobníku se vejde stovka tobolek, denně jich vyrobí zhruba pět. Přesto si v některých dnech musí zákazníci léčivo dopředu objednávat, protože poptávka je vyšší než výrobní kapacity lékárny. „Za ten den se to většinou rychle vydá, takže se snažíme připravit na další den čerstvou várku. Ingredience zatím máme, ale očekáváme, že ten paracetamol možná nějakou dobu nebude.“

Chybí i dezinfekce

Léky na bázi paracetamolu ale nejsou to jediné, co v obou nemocničních lékárnách chybí. „Velmi žádané a nedostatkové jsou například dezinfekční prostředky. My jsme na to zareagovali tím, že si je vyrábíme sami – objednáváme si základní suroviny a pak si to mícháme přímo v nemocnici,“ říká mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil.

Ručně plněné tobolky by lidé neměli doma dlouho skladovat, slouží hlavně k utišení akutní bolesti. Jejich doba použitelnosti jsou tři měsíce.

autor: hf
Spustit audio

Související