V Mokré-Horákově vzniklo speciální bydlení pro dospělé autisty

V Mokré-Horákově nedaleko Brna se otevírá speciální bydlení pro lidi s poruchou autistického spektra. Fungování nové služby představila nezisková organizace Tady to mám rád.

V rodinném domě po rekonstrukci za víc než 26 milionů korun najde bydlení šest dospělých nájemníků. Dovnitř se nastěhují na jaře, k dispozici budou mít nepřetržitou sociální službu.

„Pro mě je hrozně důležité dokázat veřejnosti, že to může velmi dobře fungovat. Člověk nemusí mít obavy, že má autistického souseda – je to soused jako každý jiný, i když má specifické potřeby a chová se jinak,“ pokračuje manažerka projektu Martina Lintnerová.

Teď budou odborníci probírat přihlášky zájemců. Musí pečlivě nakombinovat celou šestici budoucích obyvatel tak, aby si spolu dobře sedli. Je tedy důležité opravdu vybrat takové lidi, kteří se budou ideálně znát, respektovat, dokážou si na sebe co nejsnadněji zvyknout a ideálně budou mít i obdobné styly komunikace.

S každodenním životem jim tady budou pomáhat sociální pracovníci nebo logopedové, kteří budou držet nepřetržité služby. Vždy tu tedy bude s klienty někdo, kdo jim pomůže v případě potřeby. K dispozici budou mít i asistenta chytré domácnosti v mobilu nebo tabletu, kdy se služba vždy dozví, že třeba někdo otevřel okno nebo šel na zahradu, aby měl personál orientační přehled, kde se zrovna můžou obyvatele nacházet.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související